ProART zamíří v lednu do Londýna a v únoru opětovně do Vily Tugendhat

Koncem ledna uskuteční ProART Company své první letošní představení v londýnském Oxford House. S podporou Českého centra zde představí kratší choreografie věnované třem českým osobnostem kultury a veřejného života – skladatelce Vítězslavě Kaprálové, básníku Ivanu Blatnému a studentu Janu Palachovi – v choreografii Martina Dvořáka a Izraelce Nir Ben Gala. Svůj pobyt doplní o několik workshopů pro širokou veřejnost. “Po loňském hostování v Paříži se nám plní další sen, prezentovat naši práci v Londýně. Navíc právě Anglie má zásadní vliv pro Ivana Blatného, který sem emigroval a v roce 1990 také zemřel, brněnská rodačka Kaprálová zde dirigovala svou nejslavnější skladbu Vojenskou symfonietu. Leden je rovněž měsícem Jana Palacha, který 19. ledna 1969 zemřel na následky popálenin na protest proti sovětské okupaci,” osvětlil souvislosti Martin Dvořák.

V únoru se ProART navrátí do brněnské Vily Tugendhat, kde již uvedl dva projekty USPUD_emoticon (2014) a Básníci města (2015). Tentokrát se v tematických večerech setká tanečník a choreograf Martin Dvořák s básníkem a spisovatelem Martinem Reinerem, autorem oceňovaného románu Básník o Ivanu Blatném, a skladatalem a hudebníkem Františkem Chaloupkou v multižánrové hommage básníku Blatnému (pondělí 15. února). O týden později bude hosty Vily hudební duo – manželé Vojtěch a Irena Havlovi v tanečním doprovodu Irene Bauer a Martina Dvořáka. Součástí tohoto večera bude i znovuuvedení původní choreografie Emoticon s hudbou Erika Satieho a Piano Interrupted (pondělí 22. února) Tento cyklus “Setkání ve skleněném pokoji” budeme rozvíjet o další zastavení se zajímavými osobnostmi z oblasti kultury.

V březnu by měl ProART uvést jediné letošní pražské představení – Schubert: Zimní cesta – v koprodukci s Wiener Kammeroper a to v neděli 20. března v Českém muzeu hudby. „Po více než dvanácti letech omezíme naše pražské ProART aktivity na minimum. Situace se proměnila. Naše osobní priority a hodnoty se změnily. Už nechceme bojovat s větrnými mlýny a něco místní elitě dokazovat. Dokázali jsme dost. Odchovali generaci tanečníků, přivedli desítky pedagogů a uvedli desítky představení vlastních i cizích. Přesouváme naše aktivity do Brna, které se stalo v průběhu času naší základnou, a pochopitelně do zahraničí. Kromě Londýna bychom se letos měli vrátit na Maltu, Mallorcu, do Varšavy, Německa, Itálie, ve výhledu je i tour do USA se Zimní cestou.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]