Profesor Jiří Kolář, nestor českého sbormistrovství, byl oceněn medailí Artis Bohemiae Amicis

Ministr kultury Martin Baxa dne 23. ledna 2023 udělil medaili Artis Bohemiae Amicis prof. Jiřímu Kolářovi za jeho mimořádnou celoživotní práci pro českou kulturu, za zásluhy o rozvoj sborového života v naší zemi a šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Pro ocenění si však z důvodu vysokého věku a zdravotního stavu nemohl přijít pan profesor sám, z rukou ministra kultury medaili v zastoupení převzala v modrém salónu Nostického paláce jeho vnučka Barbora Skočdopolová, která působí jako herečka v divadle Ypsilon.
Barbora Skočdopolová přebírá cenu pro svého dědečka prof. Jiřího Koláře z rukou ministra kultury Martina Baxy (zdroj Ministerstvo kultury)
Barbora Skočdopolová přebírá cenu pro svého dědečka prof. Jiřího Koláře z rukou ministra kultury Martina Baxy (zdroj Ministerstvo kultury)

„Pan profesor Jiří Kolář patří k mimořádným osobnostem naší hudební kultury a jeho dlouholetá umělecká a pedagogická činnost významně přispěla k rozvoji české interpretační sborové školy. Byl zakladatelem oboru sbormistrovství na pražské Karlově univerzitě a vychoval řadu sborových dirigentů, kteří v jeho díle úspěšně pokračují. Svou neutuchající aktivitou v radách a porotách mezinárodních uměleckých organizací napomáhal šířit dobré jméno naší hudební kultury v zahraničí. Je pro mne velkou ctí, že jsem mu mohl udělit ocenění ministerstva kultury,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.

Prof. PaedDr. Jiří Kolář oslavil v listopadu devadesátiny. Na počátku třetího tisíciletí byl jmenován profesorem pro obor Hudební výchova – Sbormistrovství. V roce 1967 založil ženský pěvecký sbor Iuventus Paedagogica, se kterým do roku 1999 absolvoval více než 800 koncertů doma a na 250 koncertů v sedmnácti zemích Evropy. Sbor se pod jeho vedením stal jedenáctinásobným laureátem prestižních evropských sborových soutěží (například Cork, Irsko (1978), Neerpelt, Belgie (1978), Llangollen, Wales (1983), Tours, Francie (1985, 1991), Middlesbrough, Anglie (1986), Arnhem, Nizozemí, (1987), Cantonigròs, Španělsko (1989), Arezzo, Itálie (1990)) a nahrával v domácích i zahraničních rozhlasových a televizních studiích. Vedle soutěžních vavřínů byl prof. Kolář za svou sbormistrovskou práci oceněn i několika významnými zahraničními institucemi, k oceněním, jež zaujímají čestné místo v jeho příbytku, patří Zvláštní cena Radio France, Zlatá medaile belgického ministerstva kultury či Zvláštní cena listu „Arnhemse Courant“.

Jiří Kolář (zdroj Pětiklíč)
Jiří Kolář (zdroj Pětiklíč)

Více než dvacet let se také intenzivně věnoval práci v organizačních výborech a porotách mezinárodních a národních sborových festivalů (s některými domácími spolupracuje dosud) a působil i jako porotce mezinárodních soutěží v zahraničí (na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Rakousku aj.). V letech 1990–2005 byl Jiří Kolář oficiálním zástupcem ČR v mezinárodních hudebních organizacích (AGEC a Europa Cantat). Pro tyto instituce připravoval semináře a programy, jejichž prostřednictvím se zástupci světové sborové obce mohli seznamovat s českou hudební kulturou. Díky těmto jeho iniciativám se staly kompozice českých autorů oblíbenou součástí repertoáru pěveckých sborů z mnoha evropských zemí a byly též zařazeny do oficiálních zpěvníků Evropské unie.

Umělecká činnost prof. Jiřího Koláře byla již dříve oceněna četnými národními cenami, a to Cenou Ferdinanda Vacha (1999) a Bedřicha Smetany (2007), Cenou Ministerstva kultury ČR (2004), cenou Nadace Život umělce „Senior Prix 2007“, v roce 2012 stříbrnou medailí Senátu Parlamentu ČR a zlatou medailí Univerzity Karlovy za zásluhy o rozvoj českého sborového zpěvu. V roce 2022 obdržel Čestné ocenění České hudební rady za celoživotní uměleckou a pedagogickou práci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments