Projekt Mladí mladým umožní konkurz nanečisto a představí možnosti studia v zahraničí

Český spolek dvouplátkových nástrojů přináší pro letošní sezónu nový projekt s názvem Mladí mladým, jehož cílem je podnítit častější setkávání mladých a výrazně talentovaných hobojistů a fagotistů s mladšími vrstevníky. První takové setkání se uskuteční 4. listopadu 2022 a vedle besedy a získávání nových informací umožní mladým hráčům na dvouplátkové nástroje zúčastnit se také konkurzu nanečisto.

Barbora Trnčíková (zdroj Barbora Trnčíková)
Barbora Trnčíková (zdroj Barbora Trnčíková)

První setkání v rámci projektu Mladí mladým Českého spolku dvouplátkových nástrojů se uskuteční 4. listopadu 2022 v Praze v Pálffyovském paláci od 15:30 hodin. Součástí bude nejen povídání o možnostech studia v zahraničí, o zkušenostech na zahraničních školách a přípravě na konkurzy, ale také umožní zájemcům zúčastnit se konkurzu nanečisto.

Mladí hobojisté si tak budou moci vyzkoušet průběh běžného konkurzu, jeho atmosféru a otestovat své hráčské dovednosti. Povinnou skladbou pro konkurz hobojistů bude 1. věta z Koncertu pro hoboj C dur Wolfganga Amadea Mozarta a dále si mohou hráči vybrat z pěti libovolných partů. Pro obor fagot je možný výběr ze dvou povinných skladeb, a to 1. věta z Koncertu pro fagot B dur Wolfganga Amadea Mozarta a 1. věta z Koncertu pro fagot F dur Carla Maria von Webera. I zde bude dále možný výběr z pěti libovolných partů. Konkurz proběhne od 15:30 hodin.

Od 17:00 hodin bude následovat beseda s hobojistkou Barborou Trnčíkovou a fagotistou Petrem Sedlákem o jejich zkušenostech se studiem v zahraničí a o přípravě ke konkurzu.

Petr Sedlák (zdroj Petr Sedlák)
Petr Sedlák (zdroj Petr Sedlák)

Barbora Trnčíková je studentkou HAMU, studovala na Státní konzervatoři v Lyonu a na Royal College of Music, je vítězkou národních i mezinárodních soutěží. Jako hobojistka má zkušenosti s komorní i orchestrální hrou (PKF-Prague Philharmonia, Filharmonie Brno, Česká filharmonie, The European Union Youth Orchestra a Gustav Mahler Jugendorchester).

Petr Sedlák studoval fagot na Konzervatoři Brno, HAMU a Royal College of Music. Je vítězem několika mezinárodních soutěží. Orchestrální zkušenosti získal z mnoha profesionálních orchestrů, například The European Union Youth Orchestra, BBC Symphony Orchestra a Royal Philharmonic Orchestra, BBC Philharmonic, Bath Festival Orchestra a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Český spolek dvouplátkových nástrojů vznikl na konci roku 2015 za účelem podpořit v co nejširším možném měřítku aktivity spojené se hrou na hoboj a fagot v českých zemích. Spolek si dal za cíl pozvednout obor dvouplátkových nástrojů a docílit tak toho, že v České republice bude dostatek kvalitních hráčů na dvouplátkové nástroje. Podporuje žáky, studenty a mladé umělce ve hře na hoboj a fagot. Ke hře na dvouplátkové nástroje se snaží přivést nové žáky prostřednictvím pořádání edukačních koncertů na základních uměleckých školách, během kterých se děti často vůbec poprvé setkají s hoboji a fagoty. Podporu poskytuje také samotným školám a pedagogům, pořádá edukační projekty zaměřující se na další vzdělávání mladých umělců i na osvětu v pedagogice, organizuje interpretační soutěže ve hře na hoboj a fagot. Jeho zakládajícími členy jsou čeští hobojisté a fagotisté, jmenovitě MgA. Jana Brožková, MgA. Vladislav Borovka, MgA. Tomáš Františ, MgA. Ondřej Roskovec a BcA. Kateřina Kmínková. Mezi další členy dnes patří mnozí čeští hobojisté a fagotisté, profesionální hráči, studenti a nadšenci do hry na hoboj a fagot.

Ilustrační foto (zdroj Český spolek dvouplátkových nástrojů)
Ilustrační foto (zdroj Český spolek dvouplátkových nástrojů)

Registrace na konkurz či besedu je možná prostřednictvím emailové adresy Českého spolku dvouplátkových nástrojů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments