Projekt Piana do škol chystá adventní koncert na podporu veřejné sbírky

Unikátní adventní koncert na podporu veřejné sbírky Piana do škol odvysílá poslední adventní neděli 20. prosince 2020 od 20:00 hodin Mall TV.

Piana do škol (zdroj FB)

K vidění budou individuální a skupinová vystoupení žáků základních uměleckých škol a hudebních virtuózů Ivo Kahánka, Ondřeje Brouska a Kláry Gibišové. Ivo získal během kariéry několik prestižních cen, včetně ocenění za Nejlepší nahrávku roku od BBC Music Magazine. Jeho kolega Ondřej je populárním hercem, hudebním skladatelem a členem kapely Monkey Business. Hudební večírek doplní talentovaná desetiletá klavíristka Klára Gibišová, která letos vyhrála zlatou medaili v soutěži Manhattan Music Competition, a nadaní mladí hudebníci Matyáš Papp, Martin Bernášek a Anička Čapková ze ZUŠ Jana Hanuše. Akci bude moderovat Jiří Václavek. Adventní koncert je vyvrcholením tohoto benefičního projektu v letošním roce.

Grantová výzva Piana do škol původně vznikla jako spontánní projekt, během něhož nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF) koupila jedenáct klavírů značky Petrof, který čínský zákazník odmítl v souvislosti s návštěvou zástupců českého Senátu na Tchaj-wanu. Piana KKFF později věnovala vybraným základním a základním uměleckým školám po České republice.

Projekt, jenž vznikl letos v září, nabyl během dvou měsíců nových rozměrů. Odhalil mimo jiné alarmující zastaralost klavírů na základních uměleckých školách. Průměrné stáří klavíru na Nadací vytipovaných školách je 49 let, přitom optimálně by se měly tyto nástroje měnit po deseti, maximálně po patnácti letech.

„Pro nás to byl první statistický vzorek, který nám ukázal, jak jsme na tom s vybavením,“ uvedl předseda Ústřední umělecké rady ZUŠ České republiky Bohuslav Lédl.

Sbírce se aktuálně podařilo nasbírat zhruba 1,8 milionů Kč. Společnost Petrof se stala generálním sponzorem sbírky a věnovala školám celkem pět pianin, další anonymní dárce zase koupil pianino do základní umělecké školy ve Zruči nad Sázavou, odkud údajně pochází. Cílem veřejné sbírky je pomoci pomoct vybavit až 45 základních uměleckých škol. Jejich celková cena je 9 855 000 Kč.

Na sbírku lze přispět na webových stránkách projektu. Platit je možné nejen v korunách, ale i v eurech či dolarech. Sbírka nabírá na popularitě i mezi zahraničními dárci. Dárci mohou poslat peníze konkrétní škole, nebo jejich finanční příspěvek rozdělit rovnoměrně mezi všechny školy.

Adventní koncert na podporu veřejné sbírky Piana do škol bude vysílán z krásných prostor městské radnice v Říčanech. Diváci se mohou těšit na duety Ivo Kahánka a Ondřeje Brouska se žáky základních uměleckých škol. Nebudou chybět ani reportáže ze škol, které klavír už obdržely.

Benefiční online akce bude ke zhlédnutí na Mall.TV a to v neděli ve 20:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments