Projekt Příběh hudby zve děti do košické filharmonie

Přestože akce pro rodiny s dětmi nejsou v košické filharmonii časté, o to více jsou oblíbené. V průběhu roku jsou průběžně oslovováni rodiče, kteří by rádi přivedli své malé ratolesti do filharmonie, aby se seznámili se symfonickým orchestrem a klasickou hudbou. Takovou příležitost nabízí projekt Příběh hudby z pera dirigenta a moderátora večera Gabriela Rovňáka ml. Vystoupí zde také Bratislavský chlapecký sbor a o doprovod se postará Slovenská státní filharmonie Košice.
Ilustrační foto (foto Vladu Škuta)
Ilustrační foto (foto Vladu Škuta)

Kořeny slovenské hudby a výjimečná premiéra

Koncert Příběh hudby – Slovenská hudba není jen pro děti. Každý, kdo se chce seznámit s tvorbou slovenských skladatelů, bude okouzlen. Na pódiu se nebudou pouze hrát, ale prostřednictvím moderátora (a dirigenta v jedné osobě) Gabriela Rovňáka ml. také skloňovat jména jako Ján Levoslav Bella, Ján Cikker, Jozef Grešák, Alexander Moyzes, Mikuláš Schneider-Trnavský, Eugen Suchoň, Ilja Zeljenka a další. V „pánské společnosti“ se objeví také jedna dáma, a to osobně – Haimoni Balgavá. Mladá slovenská skladatelka uvede premiéru své skladby Na Svišťom štíte a zároveň se ujme klavírního partu ve své skladbě.

Věděli jste, že jeden z nejhranějších koncertů pro trubku na světě složil slovenský skladatel? A víte, jak zhudebnit krásu Tater nebo jak spojit duchovní a světské téma v jeden celek? I na tyto otázky odpoví dynamický vzdělávací projekt.

Příběh hudby – slovenská hudba seznámí návštěvníky s díly slovenských skladatelů, kteří psali naše hudební dějiny, a přesto jsou pro mnohé z nás málo známí. Na koncertě zazní třináct ukázek z výjimečných děl našich skladatelů. Díky nim můžeme také zjistit, co je pro náš hudební jazyk typické, čím je jedinečný,“ říká autor projektu Gabriel Rovňák ml. a dodává: „Díla našich skladatelů jsou nesmírně živá, aktuální a plná inspirace a krásy. Přijďte se s nimi seznámit na náš koncert.“

Ilustrační foto (foto Miriama Fenciková)
Ilustrační foto (foto Miriama Fenciková)

Cesta neprobádaným hudebním světem

Projekt nabízí pozvání na cestu úchvatným neprobádaným světem, seznámení se se slovenskými hudebními skladateli a jejich díly v první části jedinečného koncertu o slovenské klasické hudbě. Státní filharmonie Košice, Bratislavský chlapecký sbor (pod vedením sbormistryně Magdaleny Rovňákové), sólisté Rastislav Suchan (trubka) a Ján Hrubovčák (trombon) i dirigent Gabriel Rovňák ml. jsou zárukou poutavého a dynamického programu. Navzdory náročnějšímu tématu zaujme nejen mladé posluchače a pomůže odhalit důležitou součást slovenské kulturní identity. Akce je součástí největšího slovenského hudebně-vzdělávacího cyklu Příběh hudby, který vznikl v roce 2013 ve Státní filharmonii Košice.

Mimořádný koncert Příběh hudby – Slovenská hudba trvá přibližně hodinu a je určen především pro děti druhého stupně základních škol. Vítáni jsou samozřejmě všichni milovníci klasické hudby, rodiče i prarodiče. Koncert se koná ve čtvrtek 22. září 2022 v 18:00 hodin v Domě umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments