Prolog narozeninové sezony FOKu ve znamení filmu

Ve středu 27. srpna 2014 se představí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v pražské Valdštejnské zahradě. V 17.00 hodin – spíše o trochu později – vstoupí na pódium dirigent Jan Kučera, pro tento podvečer také aranžér, a začne Sukův „fanfárovitý“ kousek V nový život. Pak se dramaturgie koncertu ovšem stočí jinam, směrem k filmové hudbě. Zazní například pochody z burianovských komedií C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku a Přednosta stanice, ale také hudba Zdeňka Lišky k filmu Obchod na korze, Vačkářův hudební podkres k pohádce Pyšná princezna, Šustův doprovod Ostře sledovaných vlaků, z cizokrajných pak například hudba Johna Williamse k čarodějnému hitu Harry Potter či westernová klasika od Elmera Bernsteina Sedm statečných.

A proč právě filmová hudba na začátku sezony? No vždyť jde o sezonu osmdesátou, narozeninovou, a FOK stejně jako jeho zkratka má na začátku F jako film. Podle všech historických pramenů se totiž zdá, že prvním zaznamenaným počinem čerstvě vzniklého orchestru se stalo natáčení filmové hudby k Hrdinnému kapitánu Korkoránovi, datum premiéry 24. srpna 1934 (!). A pak následovalo dalších cca dvě stovky filmů, mezi nimiž jsou hity jako Dívka v modrém, Hej rup!, Svět patří nám, Škola základ života, Tři vejce do skla, U pokladny stál, Kristián

Orchestr FOK přímo mezi herci a kulisami, pravděpodobně při natáčení hudby k filmu Švanda dudák (1937)

Spíše by vlastně bylo rychlejší vypsat, které filmy mezi lety 1934 a 1943, kdy vznikl specializovaný Filmový symfonický orchestr, FOK nenatočil. Z celkové tehdejší filmové produkce jich totiž svým tónem obohatil 95 %. Díky této aktivitě a také práci pro rozhlas přežil své začátky v komplikované době, aby později vyzrál do tělesa splňujícího ty nejvyšší nároky.

Orchestr FOK na plakátu k fiktivnímu koncertu z filmu Rukavička (1941). S Rafaelem Kubelíkem FOK spolupracoval, nikoliv však s filmovým klavíristou Arne Brantem (Otomar Korbelář)

Filmová tradice FOKu se 27. srpna protne s jinou jeho tradicí, totiž letními vystoupeními ve Valdštejnské zahradě. FOK tu rád zahajoval nebo zakončoval sezony, a to od svých začátků. Své Pražské symfoniky tu dirigoval Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Libor Pešek či Martin Turnovský a zazněla tu Má vlast, ale i pásma mozartovská, beethovenovská či mahlerovská. Letos poprvé se však zde FOK představí hudbou filmovou! Nechť je počasí milosrdné…

Orchestr FOK a jeho šéfdirigent Václav Smetáček před sallou terrenou Valdštejnské zahrady (1948)

Autor je dramaturgem Symfonického orchestru hl. m. Prahy – FOK
Foto archiv FOKu

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat