Proslulý vlámský Huelgas Ensemble vystoupí v Praze

Legendární vlámský vokální soubor Huelgas Ensemble přednese výběr ze skvostů renesanční franko-vlámské polyfonie. Koncert konaný 25. června 2024 v kostele sv. Šimona a Judy je prologem spolupořádajícího festivalu Concentus Moraviae věnovaného staré hudbě a zároveň příspěvkem k oslavám 30. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Vlámskem a Českou republikou.
Huelgas Ensemble (foto Luk Van Eeckhout)
Huelgas Ensemble (foto Luk Van Eeckhout)

„Festival Concentus Moraviae je spojený s jižní Moravou. Pokud zavítá do Prahy, je to ze skutečně výjimečných důvodů, jako letos 25. června. Společně s nadací Alamire, se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK a Vlámským zastoupením v ČR jsme přichystali mimořádný koncert legendárního vokálního souboru Huelgas Ensemble Paula van Nevela. Koncert se ponese ve znamení čísla 30: je příspěvkem k oslavám 30. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Vlámskem a ČR, zároveň se stane prologem 30. ročníku našeho festivalu, který připravuje vlámský dramaturg Jelle Dierickx a bude věnován vlámské hudbě i interpretům,“ uvádí ředitel MHF Concentus Moraviae David Dittrich.

Již více než čtyřicet let je Huelgas Ensemble jedním z nejslavnějších souborů, které se specializují na polyfonní hudbu středověku a renesance. Soubor je celosvětově známý díky svým invenčním programům, obsahujícím zejména neznámá mistrovská díla, která interpretují s dokonalou intonací. Huelgas Ensemble vystoupil v nejznámějších světových hudebních síních, včetně Lincoln Center New York nebo Berliner Philharmonie, a na festivalech, jako je BBC Proms v Londýně. Výkony souboru Huelgas Ensemble se vyznačují důkladnou znalostí estetiky a konceptů hudebních a zpěvních postupů středověkého a renesančního období. Média i kritici pravidelně chválí soubor za živý a inovativní přístup k repertoáru a za neustálé udržování nejvyšších standardů ve svém oboru. Umělecký vedoucí souboru Paul van Nevel využívá interdisciplinární přístup k hudebním pramenům a uvádí je v kontextu s jejich kulturním prostředím (literatura, historická výslovnost, temperament a tempo, rétorika atd.). Neustále hledá neznámá díla se zvláštním důrazem na poklady vlámské polyfonie.

K nejznámějším autorům franko-vlámské polyfonie, jejichž hudba zazní na tomto koncertě, patří Cipriano de Rore, Jean Mouton, Claude Le Jeune, Giaches de Wert či proslulý Orlando di Lasso.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments