Provoz Národního divadla stál loni 1,587 miliardy korun

Náklady Národního divadla loni vzrostly na 1,587 miliardy korun, meziročně asi o šest procent více. Důvodem byly vysoké ceny energií, služeb a materiálu. Ze státního rozpočtu dostalo Národní divadlo, které je příspěvkovou organizací financovanou ministerstvem kultury, proti roku 2022 o 43 milionů méně, a to 1,004 miliardy korun. Celkově skončilo ND minulý rok se ziskem 18,9 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou divadlo zveřejnilo na svých webových stránkách. Vzrostl také počet návštěvníků divadla, podle ředitele první scény Jana Buriana ze zájmu o představení vyplývá, že lidé touží po reflexi dramatické současnosti.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Národní divadlo je jednou ze zhruba třiceti příspěvkových organizací, jejichž provoz financuje ministerstvo kultury. To loni pracovalo podle schváleného rozpočtu s 18,5 miliardy korun. Největší část výdajů ministerstva, 6,2 miliardy korun, šlo právě na provoz příspěvkových organizací. Asi 22 procent z nich dostal Národní památkový ústav, následovalo Národní divadlo s 18 procenty, poté Národní muzeum, Národní knihovna a Národní galerie.

Představení souborů Národního divadla na scénách divadla navštívilo loni přes půl milionu diváků, oproti roku 2022 téměř o 100.000 návštěvníků více. Hrubé tržby z prodeje lístků vzrostly o 40 procent na přibližně 309 milionů korun, průměrná návštěvnost představení byla 85 procent.

“Rozpočet roku 2023 byl významně ovlivněn vysokými cenami energií, služeb a materiálu a nutným dokrytím predikované ztráty. Stejně jako v roce 2022 jsme museli zapojit do hospodaření významně i vnitřní zdroje v podobě čerpání prostředků z rezervního fondu, z fondu reprodukce majetku a fondu odměn,” stojí ve výroční zprávě. O zisk Národního divadla se postaraly zejména parkovné a reklamní činnost.

Ředitel Jan Burian v úvodním slovu výroční zprávy uvedl, že rok 2023 pro celou společnost znamenal mnoho nového. “Nedaleko našich hranic pokračuje nadále válka, způsobená touhou imperialistické totalitní mocnosti přepsat moderní historii. Znovu se objevil dramatický pokus řešit dlouhodobé konflikty nikoliv vyjednáváním nebo spoluprací, ale teroristickým přepadením civilních obyvatel,” uvedl Burian. “Na zájmu o naše představení vidíme, že lidé touží přijít do divadel a zúčastnit se večerů, které jim přinášejí nejen krásu, ale také dialog s našimi předky, reflexi mnohdy dramatické současnosti a porozumění sobě samým,” dodal.

Národní divadlo loni zaměstnávalo téměř 1344 lidí, z toho 557 žen. Mzdové náklady činily 673 milionů korun, průměrný plat zaměstnanců ND v roce 2023 vzrostl o 2306 korun na 43.260 korun. Celkem Národní divadlo odehrálo 967 představení, z toho 349 byla opera, 295 činohra, Laterna magika uvedla 171 představení a balet 127.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments