První držitelem janáčkovské Ceny Sira Charlese Mackerrase se stane Jakub Hrůša. Další mají šanci až za 10 let

Český dirigent Jakub Hrůša se v sobotu stane prvním držitelem Ceny Sira Charlese Mackerrase. Ocenění pojmenované po slavném dirigentovi a propagátorovi české hudby začala s desetiletou periodicitou udělovat Nadace Leoše Janáčka. Jakub Hrůša cenu získal díky významným uměleckým výsledkům včetně symfonické a operní interpretace Janáčkových děl.

Jakub Hrůša (foto archiv umělce)
Jakub Hrůša (foto archiv umělce)

Sir Charles Mackerras (1925–2010) v minulosti odkázal nadaci výnosy z užití svých audio a video nahrávek českých skladatelů. Správní rada se rozhodla peníze využít na založení ceny určené mladým dirigentům do čtyřiceti let. S oceněním je spjatá odměna 80.000 korun. Nadace udělí Mackerrasovu cenu vždy v roce končícím číslem pět.

Sir Charles Mackerras (foto archiv)
Sir Charles Mackerras (foto archiv)

O kandidátech rozhodovalo grémium, v němž zasedli například dirigenti Jiří Bělohlávek a Petr Altrichter, ředitelé brněnské a pražské filharmonie a dva hudební kritici. Nadace Leoše Janáčka se s jejich nominací ztotožnila.

Čtyřiatřicetiletý Jakub Hrůša se od sezony 2016/17 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem předního německého orchestru Bamberští symfonikové – Bavorská státní filharmonie. Dirigování se začal věnovat při studiu na gymnáziu v Brně. V současnosti je stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Mezi jeho nejnovější úspěchy patří debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky.

Cenu převezme v sobotu v Janáčkově divadle v Brně. Jako vhodnou příležitost pořadatelé vybrali představení Janáčkovy opery Její pastorkyňa.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat