První držitelem janáčkovské Ceny Sira Charlese Mackerrase se stane Jakub Hrůša. Další mají šanci až za 10 let

Český dirigent Jakub Hrůša se v sobotu stane prvním držitelem Ceny Sira Charlese Mackerrase. Ocenění pojmenované po slavném dirigentovi a propagátorovi české hudby začala s desetiletou periodicitou udělovat Nadace Leoše Janáčka. Jakub Hrůša cenu získal díky významným uměleckým výsledkům včetně symfonické a operní interpretace Janáčkových děl.

Jakub Hrůša (foto archiv umělce)
Jakub Hrůša (foto archiv umělce)

Sir Charles Mackerras (1925–2010) v minulosti odkázal nadaci výnosy z užití svých audio a video nahrávek českých skladatelů. Správní rada se rozhodla peníze využít na založení ceny určené mladým dirigentům do čtyřiceti let. S oceněním je spjatá odměna 80.000 korun. Nadace udělí Mackerrasovu cenu vždy v roce končícím číslem pět.

Sir Charles Mackerras (foto archiv)
Sir Charles Mackerras (foto archiv)

O kandidátech rozhodovalo grémium, v němž zasedli například dirigenti Jiří Bělohlávek a Petr Altrichter, ředitelé brněnské a pražské filharmonie a dva hudební kritici. Nadace Leoše Janáčka se s jejich nominací ztotožnila.

Čtyřiatřicetiletý Jakub Hrůša se od sezony 2016/17 stane šéfdirigentem a hudebním ředitelem předního německého orchestru Bamberští symfonikové – Bavorská státní filharmonie. Dirigování se začal věnovat při studiu na gymnáziu v Brně. V současnosti je stálým hostujícím dirigentem České filharmonie a hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru. Mezi jeho nejnovější úspěchy patří debuty s Losangeleskou filharmonií a s Vídeňskými symfoniky.

Cenu převezme v sobotu v Janáčkově divadle v Brně. Jako vhodnou příležitost pořadatelé vybrali představení Janáčkovy opery Její pastorkyňa.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na