Ptali jste se: Alina Nanu

První sólistka Baletu Národního divadla v Praze odpovídá na dotazy čtenářů Opery Plus

P.I.Čajkovskij: Labutí jezero - Alina Nanu (Odetta). Gabriel Barrenengoa (Siegfried) - ND Praha (foto Martin Divíšek)
P. I. Čajkovskij: Labutí jezero – Alina Nanu (Odetta), Gabriel Barrenengoa (Siegfried) – děkovačka po představení – ND Praha (foto Martin Divíšek)

 

Na webu Národního divadla jsem se o vás dozvěděla, že jste vystudovala konzervatoř v Praze, kam jste přestoupila ze stejné školy v Moldávii. Jak a proč k tomu vůbec došlo? Byl ten přestup těžký? Šla jste do Prahy sama, nebo s rodinou? A proč zrovna sem? Jak často se teď dostanete domů? Chcete zůstat už tady, nebo kdyby přišla zajímavá nabídka, odešla byste za ní? Ať se vám daří. (Marta, Praha)

Dobrý den, rozhodla jsem se, protože jsem byla přesvědčená o tom, že to bude velký a správný krok kupředu. Inspirovali mě k tomu spolužáci – a v současnosti kolegové ze souboru, kteří se tak rozhodli přede mnou. Samozřejmě bez pomoci pana ředitele pražské Taneční konzervatoře Jaroslava Slavického by to nebylo možné. Přijeli jsme společně s mojí spolužačkou, se kterou jsem vlastně i teď v souboru Baletu Národního divadla. Ze začátku to bylo těžké, samozřejmě hlavně kvůli jazyku. Domů jezdím jednou ročně, když máme divadelní prázdniny. Ale teď můžu hrdě říci, že Prahu dobrovolně neopustím 🙂

Dobrý den, Alino. Děkuji za to, jak krásně tančíte!!! 🙂 Prozraďte něco ze svého soukromí, co máte ráda kromě baletu? 🙂 (Janka)

Dobrý den Janičko, děkuji vám moc! Občas šiju, málokdy se mi to povede, vyrábím diadémy a korunky, například na Labutí jezero, pak strávím čtyři hodiny uklízením peří a korálků po bytě. Ráda čtu nebo poslouchám audioknihy, třeba spisovatel Sergej Dovlatov je pro mě zárukou dobré nálady. Akorát občas po zkouškách v divadle jsem tak unavená, že mám chuť přijít domů, spadnout na gauč a spát. Spát tak, jak ještě nikdo nikdy nespal, sladce a dlouho!

Chtěla jste být vždycky tanečnicí? Nebo jste měla i jiné představy? Co rozhodlo o tom, že jste se nakonec dala na balet? A co děláte pro svoji kondici? Omezujete se nějak v jídle? Děkuji za odpovědi! (Katka)

Milá Katko, za všechno může moje máma a moje skolióza! Když mi bylo pět, maminka se rozhodla, že mi baletní školička napraví záda. A také že ano 🙂 Odtamtud jsem šla na konzervatoř. V jídle se nijak neomezuji, akorát čím mám víc práce, tím mám méně času a chuti na jídlo. Jinak se snažím stravovat pestře. 🙂  A naštěstí nemám ráda sladké…

Jste v novém baletním kalendáři Národního divadla? Moc vám fandím! (Eliška Vavrová)

Dobrý den, ano, kalendář už je na světě a je moc krásný, protože ho dělal fotograf Pavel Hejný 🙂

Na Facebooku jsem se dozvěděla, že vaším přítelem je Jonáš Dolník, také z Baletu Národního divadla. Ještě jsem vás spolu nikdy neviděla na jevišti – zatančili jste si někdy už spolu? Bavíte se i doma o baletu? Neplánujete rodinu? Oba vás zdravím a přeji hodně úspěchů! (Natálka K.)

Milá Natálko, ano, tancujeme spolu, ale jenom v choreografii Guru v České baletní symfonii II. Máme tam asi třívteřinový kousíček 🙂 Doma se o baletu bavíme, Jonáš nechce, ale já ano, takže má smůlu 🙂

Dobrý den, kdy budete příště tančit Nikiu v Bajadéře? Moc bych vás chtěla v této roli vidět. A co budete tančit v nových premiérách? (fan)

Drahá fan, moc se omlouvám, ale zatímco jsem odpovídala na otázky čtenářů Opery plus, odtančila jsem asi tři představení Bajadery v roli Nikie. A právě teď jsme začali studovat Sněhovou královnu.

Dobrý den, paní Nanu, jak jste prožívala svoje jmenování první sólistkou? Co se pro vás tím změnilo? Cítíte u vás v souboru velkou konkurenci? (Petr)

Dobrý den, byla jsem šťastná, chvilku jsem skákala, a pak jsem si dala Becherovku lemon. Změnilo se to, že cítím větší zodpovědnost, ale kolegové mě neskutečně podporují, věří mi a drží palce! Slovo „konkurence“ nemám ráda, ono totiž nezní hezky, spíš se snažím od zkušenějších kolegyň něco naučit, protože každá z nich je něčím výjimečná a má své kouzlo.

Dobrý den, máte raději klasiku, nebo modernu? Nějaké vysněné role? I třeba v tom, co se hraje a co ještě netančíte? (Patrik B.)

Dobrý den též, Patriku B., mám neskutečně ráda oboje, ale obávám se, že modernu mám ráda více než ona mě 🙂 Po večerech sním o Kateřině ve Zkrocení zlé ženy, a jeden z mých shakespearovských snů se mi splnil nedávno, Julie Kapuletová!

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi.

Děkuji moc, a přeji hodně radosti! 🙂

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat