QUARANT(A)ENA – třídenní online festival v nouzovém stavu

Mimořádný projekt QUARANT(A)ENA souboru Brno Contemporary Orchestra vzniká ve spolupráci s americkou nahrávací a produkční společností PARMA Recordings.
Brno Contemporary Orchestra (zdroj BCO)

V průběhu 19. až 21. dubna 2020, vždy od 19:00 hodin, proběhne přes platformu PARMA Live Stage třídenní online festival QUARANT(A)ENA, a to na webové adrese společnosti a na facebookovém profilu BCO.

V prvních dvou dnech to budou audiovizuální záznamy z koncertů BCO: Nová Má vlast s aktuálními vizualizacemi brněnského režiséra Jakuba Kořínka, Koncert pro děti 18+ a Cirkus. Celý festival zakončí živý stream „z izolace v izolaci“ z Divadla na Orlí se třemi světovými premiérami napsanými na míru COVID 19 Pozdravy trúfalým časom, How to avoid mental breakdown a Avšak. Streamu se zúčastní hráči BCO v karanténních podmínkách pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr vstupného bude dobrovolný.

Slovo karanténa pochází z italského quaranta, čtyřicet, a tolik dní museli v dobách moru zůstat námořníci na svých lodích, než mohli vplout do přístavu. Všichni pevně věříme, že se už situace začne zlepšovat, že se čtyřicátý den karantény stane zlomovým, a tak buďme optimističtí a řekněme si svorně, že to nejhorší už máme za sebou.

V reálném světě jsme propojeni různými vlákny, příbuzenskými, profesními, úředními, obchodními, společenskými. Naše společnost navíc napnula vlákna optická, která pro někoho rozšířila a pro někoho nahradila všechny podoby komunikace. Vstoupili jsme do virtuálního, digitálního světa a tichou poštu už nehrajeme z ucha do ucha, ale ze stroje do stroje… Nemůžeme se potkávat v reálném světě, ale můžeme to zkusit v tom virtuálním a nemusíme při tom jenom tlachat, opakovat dobra i zla jiných, povrchně informovat a prndat o tom, čemu nerozumíme. Můžeme dělat to, co umíme nejlépe, to, čím jsme jedineční… A tak jsme pro vás připravili tři koncerty – dva ze záznamu, ale s aktualizacemi a jeden naživo, a to hned se třemi světovými premiérami“, říká o speciálním projektu dramaturg Viktor Pantůček.

Jsme CONTEMPORARY, reagujeme vždy na to, co se právě ve společnosti děje. Proto máme potřebu vyjádřit se i teď, po svém“ říká o záměru Pavel Šnajdr, dirigent a umělecký vedoucí BCO a dodává: „Stěžejní akcí celého projektu je závěrečný koncert, živě streamovaný z Divadla na Orlí.  Je to takový koncert z izolace v izolaci – při dodržení všech hygienických předpisů nouzového stavu. Hudebníci budou sedět v různých místnostech a zkušebnách divadla, po dvou, v poměrně velké vzdálenosti, každý se svým monitorem a mikrofonem. Každý bude hrát sám a zároveň spolu. Vše bude míchat Jan Košulič v nahrávacím studiu Divadla na Orlí a vypouštět do světa přes platformu PARMA Live Stage. Vytvoříme vlastně takový znějící dům“.

PROGRAM – 19-21.4.2020

Neděle 19. dubna, 19.00 – audiovizuální záznam
MÁ VLAST A POHLED Z OKNA
Hudba žije pouze tady a teď, i když nemusí být hrána a je pouze reprodukována, tak musí být slyšena. Většinou nic nezobrazuje, a tak je velmi svůdná k tomu, aby byla interpretována dle potřeby doby, ve které zní. Ukázkovým příkladem je využívání a zneužívání Mé vlasti Bedřicha Smetany. Která jiná skladba zní ve všech těžkých i radostných dobách, a může symbolizovat porobu i vítězství. U příležitosti stého výročí vzniku Československa jsme oslovili šest skladatelů, aby každý za sebe zpracoval, jak slyší jednotlivé básně z Mé vlasti dnes. Bez všech ideologických, bulvárních a nacionalistických nánosů. Pro karanténní koncert, kdy nemůžeme cestovat, jsme zvukový záznam z koncertu Nová Má vlast doplnili o záběry z našeho blízkého okolí. To se dnes stává naší vlastí a je velmi krásné.

BEDŘICH SMETANA / PETR KOFROŇ – Vyšehrad / Hrad
BEDŘICH SMETANA / MAREK PIAČEK  – Vltava / Aqua Mater
BEDŘICH SMETANA / MILOŠ ŠTĚDROŇ – Šárka / Šárka
BEDŘICH SMETANA / PAVEL ZEMEK-NOVÁK – Z českých luhů a hájů / Kratší dopis Bedřichu Smetanovi (s B a Es)
BEDŘICH SMETANA / MIROSLAV TOTH – Tábor / Stratený v Tábore
BEDŘICH SMETANA / DANIEL FORRÓ – Blaník / Blaník

vizualizace Jakub Kořínek
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr
(Zvukový záznam z koncertu Nová Má vlast, sál Konventu Milosrdných bratří, 5. listopadu 2018)

Pondělí 20. dubna, 19.00, 2 audiovizuální záznamy
POHÁDKY PŘED SPANÍM
Děti jsou naše budoucnost, a tak jim dopřávejme dělat neefektivní věci. Nemusíme na všem vydělávat, všechno zhodnotit, všechno poměřovat a srovnávat. Nemusíme vždycky vyhrávat ani prohrávat. Nemusíme žit v aparátu funkcí, rolí, služeb a poslání. Můžeme si hrát jen tak, pro radost, pro současné i budoucí blaho lidstva. Můžeme se příjemně bavit i v karanténě.

MAURICIO KAGEL – Varieté
Artisti, žongléři a cirkusáci s orchestrem v tělocvičně!
Velmi netradiční spojení! Brno Contemporary Orchestra a Cirkus Legrando!
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr
(audiovizuální záznam z koncertu Cirkus, Centrum volného času, LEGRANDO, 29. ledna 2019)

MARIO BUZZI – Pohádky z promítačky
Chudobný čižmár, Kouzelná lampa, Divotvorný džbán, Liška a čáp
Čtyři kreslené filmy, promítané na ručních promítačkách s živou hudbou.
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr
(audiovizuální záznam z Koncertu pro děti 18+, Klub Leitnerova, 30. dubna 2019)

Úterý 21. dubna, 19.00
ČTYŘÍCÁTÝ DEN KARANTÉNY
Závěrečný živý stream z izolace v Divadle na Orlí – tři světové premiéry!

PETER GRAHAM: Il Sogno, pro flétnu, housle a klavír (1979)
MIROSLAV TOTH: Pozdravy trúfalým časom (2020) – světová premiéra
MICHAL WRÓBELSKI: How to avoid mental breakdown (2020) – světová premiéra
FRANTIŠEK CHALOUPKA: Mount.(never) rests (2010)
PAVEL ZLÁMAL – Avšak, hudba pro rozprášený orchestr (2020) – světová premiéra

Milan Paľa – housle
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na