QUARANT(A)ENA – třídenní online festival v nouzovém stavu

Mimořádný projekt QUARANT(A)ENA souboru Brno Contemporary Orchestra vzniká ve spolupráci s americkou nahrávací a produkční společností PARMA Recordings.
Brno Contemporary Orchestra (zdroj BCO)

V průběhu 19. až 21. dubna 2020, vždy od 19:00 hodin, proběhne přes platformu PARMA Live Stage třídenní online festival QUARANT(A)ENA, a to na webové adrese společnosti a na facebookovém profilu BCO.

V prvních dvou dnech to budou audiovizuální záznamy z koncertů BCO: Nová Má vlast s aktuálními vizualizacemi brněnského režiséra Jakuba Kořínka, Koncert pro děti 18+ a Cirkus. Celý festival zakončí živý stream „z izolace v izolaci“ z Divadla na Orlí se třemi světovými premiérami napsanými na míru COVID 19 Pozdravy trúfalým časom, How to avoid mental breakdown a Avšak. Streamu se zúčastní hráči BCO v karanténních podmínkách pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra. Výběr vstupného bude dobrovolný.

Slovo karanténa pochází z italského quaranta, čtyřicet, a tolik dní museli v dobách moru zůstat námořníci na svých lodích, než mohli vplout do přístavu. Všichni pevně věříme, že se už situace začne zlepšovat, že se čtyřicátý den karantény stane zlomovým, a tak buďme optimističtí a řekněme si svorně, že to nejhorší už máme za sebou.

V reálném světě jsme propojeni různými vlákny, příbuzenskými, profesními, úředními, obchodními, společenskými. Naše společnost navíc napnula vlákna optická, která pro někoho rozšířila a pro někoho nahradila všechny podoby komunikace. Vstoupili jsme do virtuálního, digitálního světa a tichou poštu už nehrajeme z ucha do ucha, ale ze stroje do stroje… Nemůžeme se potkávat v reálném světě, ale můžeme to zkusit v tom virtuálním a nemusíme při tom jenom tlachat, opakovat dobra i zla jiných, povrchně informovat a prndat o tom, čemu nerozumíme. Můžeme dělat to, co umíme nejlépe, to, čím jsme jedineční… A tak jsme pro vás připravili tři koncerty – dva ze záznamu, ale s aktualizacemi a jeden naživo, a to hned se třemi světovými premiérami“, říká o speciálním projektu dramaturg Viktor Pantůček.

Jsme CONTEMPORARY, reagujeme vždy na to, co se právě ve společnosti děje. Proto máme potřebu vyjádřit se i teď, po svém“ říká o záměru Pavel Šnajdr, dirigent a umělecký vedoucí BCO a dodává: „Stěžejní akcí celého projektu je závěrečný koncert, živě streamovaný z Divadla na Orlí.  Je to takový koncert z izolace v izolaci – při dodržení všech hygienických předpisů nouzového stavu. Hudebníci budou sedět v různých místnostech a zkušebnách divadla, po dvou, v poměrně velké vzdálenosti, každý se svým monitorem a mikrofonem. Každý bude hrát sám a zároveň spolu. Vše bude míchat Jan Košulič v nahrávacím studiu Divadla na Orlí a vypouštět do světa přes platformu PARMA Live Stage. Vytvoříme vlastně takový znějící dům“.

PROGRAM – 19-21.4.2020

Neděle 19. dubna, 19.00 – audiovizuální záznam
MÁ VLAST A POHLED Z OKNA
Hudba žije pouze tady a teď, i když nemusí být hrána a je pouze reprodukována, tak musí být slyšena. Většinou nic nezobrazuje, a tak je velmi svůdná k tomu, aby byla interpretována dle potřeby doby, ve které zní. Ukázkovým příkladem je využívání a zneužívání Mé vlasti Bedřicha Smetany. Která jiná skladba zní ve všech těžkých i radostných dobách, a může symbolizovat porobu i vítězství. U příležitosti stého výročí vzniku Československa jsme oslovili šest skladatelů, aby každý za sebe zpracoval, jak slyší jednotlivé básně z Mé vlasti dnes. Bez všech ideologických, bulvárních a nacionalistických nánosů. Pro karanténní koncert, kdy nemůžeme cestovat, jsme zvukový záznam z koncertu Nová Má vlast doplnili o záběry z našeho blízkého okolí. To se dnes stává naší vlastí a je velmi krásné.

BEDŘICH SMETANA / PETR KOFROŇ – Vyšehrad / Hrad
BEDŘICH SMETANA / MAREK PIAČEK  – Vltava / Aqua Mater
BEDŘICH SMETANA / MILOŠ ŠTĚDROŇ – Šárka / Šárka
BEDŘICH SMETANA / PAVEL ZEMEK-NOVÁK – Z českých luhů a hájů / Kratší dopis Bedřichu Smetanovi (s B a Es)
BEDŘICH SMETANA / MIROSLAV TOTH – Tábor / Stratený v Tábore
BEDŘICH SMETANA / DANIEL FORRÓ – Blaník / Blaník

vizualizace Jakub Kořínek
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr
(Zvukový záznam z koncertu Nová Má vlast, sál Konventu Milosrdných bratří, 5. listopadu 2018)

Pondělí 20. dubna, 19.00, 2 audiovizuální záznamy
POHÁDKY PŘED SPANÍM
Děti jsou naše budoucnost, a tak jim dopřávejme dělat neefektivní věci. Nemusíme na všem vydělávat, všechno zhodnotit, všechno poměřovat a srovnávat. Nemusíme vždycky vyhrávat ani prohrávat. Nemusíme žit v aparátu funkcí, rolí, služeb a poslání. Můžeme si hrát jen tak, pro radost, pro současné i budoucí blaho lidstva. Můžeme se příjemně bavit i v karanténě.

MAURICIO KAGEL – Varieté
Artisti, žongléři a cirkusáci s orchestrem v tělocvičně!
Velmi netradiční spojení! Brno Contemporary Orchestra a Cirkus Legrando!
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr
(audiovizuální záznam z koncertu Cirkus, Centrum volného času, LEGRANDO, 29. ledna 2019)

MARIO BUZZI – Pohádky z promítačky
Chudobný čižmár, Kouzelná lampa, Divotvorný džbán, Liška a čáp
Čtyři kreslené filmy, promítané na ručních promítačkách s živou hudbou.
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr
(audiovizuální záznam z Koncertu pro děti 18+, Klub Leitnerova, 30. dubna 2019)

Úterý 21. dubna, 19.00
ČTYŘÍCÁTÝ DEN KARANTÉNY
Závěrečný živý stream z izolace v Divadle na Orlí – tři světové premiéry!

PETER GRAHAM: Il Sogno, pro flétnu, housle a klavír (1979)
MIROSLAV TOTH: Pozdravy trúfalým časom (2020) – světová premiéra
MICHAL WRÓBELSKI: How to avoid mental breakdown (2020) – světová premiéra
FRANTIŠEK CHALOUPKA: Mount.(never) rests (2010)
PAVEL ZLÁMAL – Avšak, hudba pro rozprášený orchestr (2020) – světová premiéra

Milan Paľa – housle
BCO – Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat