Radek Baborák vystoupí v Košicích v dvojroli dirigenta a hornisty

Státní filharmonii Košice čeká koncert s Radkem Baborákem, který v Mozartově Koncertu pro lesní roh a orchestr č. 3 Es dur vymění taktovku za hornu. Posluchači uslyší také předehru k Rossiniho opeře Vilém Tell a Schumannovu Symfonii č. 3 Es dur. Koncert William Tell a legendy Rýna se uskuteční ve čtvrtek 16. ledna od 19:00 hodin v Domě umění, na programu je také předkoncertní setkání v 18:00 hodin a veřejná generální zkouška v 10:00 hodin.
Zdeněk Liška: Mistr filmové hudby – Radek Baborák, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Kühnův smíšený sbor, 23. března 2022 (foto Petr Dyrc)
Radek Baborák (foto Petr Dyrc)

Očekávejte více chemie s orchestrem

Se zkušenostmi špičkového hornisty přináší Radek Baborák do své dirigentské kariéry jedinečný pohled. Již v osmnácti letech získal místo prvního hornisty v České filharmonii, a to netradičně bez konkurzu. Jako sólista vystupoval s Mnichovskou filharmonií, Berlínskou filharmonií a dalšími předními tělesy. Založil a vede Českou Sinfoniettu, je šéfdirigentem Západočeského symfonického orchestru, hostuje také jako dirigent, vyučuje a věnuje se komorní hře.

Radek Baborák vystoupí v Košicích tento čtvrtek jako dirigent a sólista. Dvojrole slibuje jedinečný náboj a ještě větší dávku muzicírování než obvykle. „Hudebníci z orchestrů po celém světě poznají, když mají před sebou dirigenta, který byl muzikant a dokáže se připravit na zkoušku i koncert jako instumentalista. Chápe skryté vazby mezi hráči v orchestru a další věci, které je třeba zažít zevnitř,“ potvrzuje Radek Baborák.

Finále koncertu patří také lesním rohům

Na úvod zazní oblíbená předehra k opeře Vilém Tell Gioachina Rossiniho. Následovat bude Koncert pro lesní roh a orchestr č. 3 Es dur. Wolfgang Amadeus Mozart jej napsal jako přátelské gesto hornistovi Josephu Leutgebovi. Dílo představuje skladatelovu fascinující kreativitu při tvorbě melodických linek a posluchače přesvědčí, že Mozart byl mistrem instrumentace.

Státní filharmonie Košice zahraje také Symfonii č. 3 Es dur Roberta Schumanna, známou jako „Rýnská“. Odkazuje na oblast Porýní, s níž byl skladatel úzce spjat. Navíc čtyři roky po napsání symfonie, v roce 1854, se mu tato řeka málem stala osudnou, když v zoufalství skočil do jejích vln. Dílo provází posluchače první větou s oslavným hlavním tématem, které doplňuje lyrické vedlejší téma. Ve druhé větě zazní stylizovaný ländlerový tanec, ve třetí jemné nokturno a ve čtvrté pestrobarevné plochy. Zvláště živé je závěrečné finále s melodikou inspirovanou lidovou hudbou. V heroickém závěru vedou orchestr trubky a lesní rohy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments