Radioservis představuje 2CD s nahrávkami Beno Blachuta

V rozmezí čtyř desetiletí natočil velký český pěvec Beno Blachut v Československém rozhlase neuvěřitelné množství záznamů. Díky celým úlohám a jednotlivým operním výstupům nastudovaným výhradně pro rozhlasové záznamy tak zůstaly zachovány unikáty, které nyní vychází na 2CD.
Beno Blachut (zdroj Radioservis)
Beno Blachut (zdroj Radioservis)

Na CD 1 uslyšíte archivní záznamy verdiovského recitálu a na CD 2 vystoupení Beno Blachuta v dílech Richarda Wagnera.

Velký český pěvec Beno Blachut (1913–1985) sloužil po čtyřiačtyřicet let věrně opeře Národního divadla v Praze. Okolnosti doby omezily jeho působení téměř výhradně na území Československa a tím i přednostně na český, případně slovanský repertoár – Jeníka, Dalibora, Ctirada, Kozinu, Prince, Lenského, Heřmana a dlouhou řadu dalších. Přirozenou touhou každého tenoristy je ovšem repertoár světový, zejména italský, verdiovský, a pěvci spějící k hrdinnému oboru míří také k wagnerovským rolím. Dobová dramaturgie oba tyto světy Benu Blachutovi na scéně sice odpírala, ale on se jim přesto věnoval. Jeho vůbec první zvukové záznamy operního zpěvu – pro gramofonovou firmu Ultraphon z roku 1942 – jsou z italských oper: z Trubadúra a Sedláka kavalíra. V pozdější spolupráci s firmami Esta, Supraphon a Decca už převažoval repertoár český.

Beno Blachut naštěstí náležel k té generaci operních sólistů, jimž v jejich nejlepších letech poskytoval bohatou příležitost k interpretačnímu zrání také Československý rozhlas, a to velkoryse. V rozmezí čtyř desetiletí zde bylo pořízeno až neuvěřitelné množství záznamů jak studiových, tak přenosových. Sám Beno Blachut se v letech 1945–1974 podílel v pražském rozhlase na nahrávkách 62 operních kompletů a dalších více než sta samostatných árií, duetů a scén. Díky celým úlohám a jednotlivým operním výstupům nastudovaným výhradně pro rozhlasové záznamy tak zůstaly zachovány unikáty, které návštěvníci divadla v Blachutově podání nikdy neslyšeli a možná už málokdo z nich je může pamatovat i z rozhlasového vysílání.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


2 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments