Rakouský klavírista Paul Badura-Skoda zemřel ve věku 91 let

Ve věku 91 let zemřel ve středu rakouský klavírista Paul Badura-Skoda, který na světových a rakouských koncertních pódiích vystupoval 70 let. Informovala o tom dnes agentura APA s odvoláním na rodinu hudebníka. Badura-Skoda patřil mezi významné interprety klavírních děl Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena či Franze Schuberta.
Paul Badura-Skoda (foto archiv OP)

Badura-Skoda patřil k nejuznávanějším klavíristům druhé poloviny 20. a začátku 21. století a společně se svými současníky Friedrichem Guldou a Jörgem Demusem byl součástí takzvané vídeňské trojky. Od ostatních špičkových klavíristů se Badura-Skoda odlišoval svým zájmem o dobové nástroje, na něž nahrál téměř kompletní dílo svých oblíbených skladatelů.

Jeho moudrost a laskavost, jeho neporovnatelná klavírní hra a jeho pronikání do hudebních kosmů Mozarta, Beethovena a Schuberta trvale zůstanou v paměti jeho hudebního potomstva,” řekl o pianistovi Richard Winter, majitel hudebního vydavatelství Gramola.

Pro kariéru Badury-Skody byla určující raná spolupráce se slavnými dirigenty Wilhelmem Furtwänglerem a Herbertem von Karajanem, kteří ho už v roce 1949 angažovali pro koncerty. Po vystoupení na Salcburském festivalu v roce 1950 následovalo první světové turné pianisty, který za svůj vzor a učitele považoval slavného Švýcara Edwina Fischera.

Diskografie rakouského klavíristy obsahuje přes 200 nahrávek, mimo jiné kompletních klavírních sonát Mozarta, Beethovena a Schuberta. Badura-Skoda byl rovněž vášnivým sběratelem hudebních nástrojů a původních rukopisů a až do letoška se intenzivně věnoval také výchově svých následovníků.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na