Ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin byl odvolán

Ministr kultury Václav Riedlbauch dnes odvolal ředitele České filharmonie Vladimíra Darjanina. Darjanin nejznámější tuzemské hudební těleso vedl necelý rok, vystřídal právě Riedlbaucha. Ministr úřednické vlády šéfa filharmonie odvolal jen tři týdny před parlamentními volbami.
Oznámila to Viktorie Plívová z tiskového oddělení ministerstva. Důvody odvolání ministerstvo nespecifikovalo.
Ředitel České filharmonie Vladimír Darjanin tvrdil už včera, že se ho ministr kultury Václav Riedlbauch dnes pokusí odvolat. Vyvozuje to ze spekulací v médiích, zprávy však má údajně i z ministerstva.
V hudebních kruzích i v orchestru se proslýchá, že novou šéfkou má být bývalá manažerka filharmonie Eva Sedláková.
“Už od svého nástupu dostávám od ministerstva jen samé příkazy a výtky, se kterými trávím třetinu svého pracovního času,” uvedl.
Darjanin tvrdí, že se spor týká auditu, který po svém nástupu zadal. Ten podle něj objevil pochybení ve vedení instituce za šéfování současného ministra kultury. “Je mou povinností po nástupu do funkce zkontrolovat stav a výsledek auditu předložit ministerstvu. Jenže pak následovaly jen urážky a nelogické příkazy,” sdělil.
Ministerstvo však vidí věc jinak. Jde prý o dokument, ve kterém za 125 000 korun auditor jen prokázal svou nedostatečnou orientaci v právních předpisech platných pro státní příspěvkovou organizaci, což mělo za následek neobjektivní hodnocení hospodaření a chybné závěry o údajném porušování rozpočtové kázně. Ministr také Darjaninovi vytýká, že vede festival Dvořákova Praha. “
Je to prý konflikt zájmů. Je ale etickým problémem to, že díky Dvořákově Praze vyděláváme tři miliony korun ročně?” brání se Darjanin. Ministerstvo však již dříve kritizovalo, že šéf České filharmonie neukončil své aktivity v hudebním podnikání, což slíbil. Darjanin působí podle obchodního rejstříku v několika společnostech včetně Akademie klasické hudby, která Dvořákovu Prahu pořádá. Jejím intendantem zůstal, protože tyto své aktivity nepovažuje za střet zájmů. V produkční společnosti DaDa ukončil svoji činnost jako akcionář, ale může v ní dále působit. Jeho akcie byly převedeny na neznámého majitele. Za ředitele Darjanina se však postavila většina orchestru.


zdroj: ČTK, lidovky.cz

Mohlo by vás zajímat


16
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
16 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
postscriptum

ty jova, a ještě ráno v autě jsem slyšel, že to ministerští úředníci popírají. Pak jim věřte pozdravení.

Anonymous

je pravděpodobné, že do voleb bude odvolán i šéf ND!

Anonymous

Je to mocenský boj, každý na každého něco ví. Ale Darjanin byl extra kontroverzním utracečem státníh peněz. Doufejme, že situace se nějak ustálí, prootže už dávno není ČF prestižním orchestrem, spíše půtkami zmítaným chudákem.
hráč

Rút

Ano, zo zdrojov blizkych ND viem, ze na podobnom principe sa chysta i odvolanie pana Cierneho.

Locker

Teď si myslím, že už Černý odvolán nebude, že dal Riedelbauch přednost Darjaninovi, který mu víc leží v žaludku. Ale, že v ND proběhl v zásadě podobný audit a že závěry jsou ty samé, je veřejným tajemstvím.

Anonymous

S tím Černým nevím, ale Riedlbauch by si ND každopádně nechal líbit. Spojil by si ho se Státní operou a o poledních pauzách by si odskakoval do Rudolfina řídit ještě ČF, podobně jak to dělával jeho velký vzor…

Locker

Že má Riedlbauch zálusk na ND, aby měl nějakou trafiku před důchodem, to se šušká i u vrátných na ministerstvu. Ale nejsem si jistý, jestli si dovolí odvolat oba dva, ještě před tím, než naše životy ovládne Paroubek (jak trefně píše slogan jedné strany, se kterou, vyjma tohoto výroku, nikterak nesympatizji). Kdyby to udělal, a nasinstaloval se za šéfa ND, tak je bouchač. ND by to ale asi moc neprospělo. S nemastným-neslaným Černým, který manažersky divadlo nikam nesměřuje a je stejným šéfem, jako byl vědeckým pracovníkem v Divadelním ústavu, to taky nikam nevede. SOP má své dny už sečtené.

Anonymous

Rozhodně to nepomůže filharmonii. Není tam ani dobrá atmosféra, ani stabilita. Ten samý krok by asi nepomohl ani ND. A pak, že kultura je apolitická. Je politicky smýkaná až až. Jana

Anonymous

Do filharmonie ma jit pry docasne Hlavac….no potes pan Buh. Na HAMU se rikalo, ze ho udelali dekanem, protoze jako dekan nadela min skody, nez kdyby ucil. Ted asi traficka po jeho neslavnem boji o rektorsky post, v jehoz ramci se HAMU mimo jine chtela odtrhavat od zbytku AMU a zalovala az u prezidenta. Probehla vubec v prostredi vazne hudby sametova revoluce? m.

drumfire

CF dnes na protest zrusila vecerni koncert v rudolfinu a jenom zastupce za hlasitych projevu nesouhlasu i podpory precetl prohlaseni clenu filharmonie.

Olda

Střetli se dva výjimeční grázlové. Ten starobolševik v prvním kole vyhrál. Ten druhý, co pojal ředitelování v ČF jako dobrý vedlejšák, si koupil prodejné muzikanty za pár kšeftů. Je fakt, že po Riedlbauchovi, který nasekal dluhy např. provozováním svých skladeb a svých soudruhů \"skladatelů\", bude každý králem. Takže zase jen špína proti špíně.

Anonymous

Nechápu, že se orchestr za Darjanina staví, je to podvodník a niemand. Ale ta ubohost šéfů ve státních kulturních institucích je příznačná. Nejsou zde žádné osobnosti, jen lidé, kteří šéfofství mají jen jako vedleší job a z veřejných zdrojů sajou jen beztrestně peníze, prože to naše chabé zákony dovolují.Jen mě šokuje, jak si na to společnost zvykla a už to všem připadá normální.

Anonymous

Anonym z 8. května 22:56 má pravdu. Bohužel doba, kdy tu byly osobnosti v kultuře, je pryč. A pokud by nějaké byly, tak jim není dopřáno, aby se do nějakých vedoucích pozic dostaly, protože vše ovládají právě oni podvodníci typu pana Darjanina. Situace v ND i v SOP je podobná, slušné vedení má snad jen FOK. A situaci zhoršuje i neodborná kritika a psavci typu Josefa Hermana, kteří ničemu nerozumí a myslí si, že rozumí všemu a snaží se všude tahat za nitky. Kam jsme se to dostali!

Anonymous

Josef Herman tahá za nějaké nitky (???), to je pro mě ale velká novinka. A když je uváděn v souvislosti s tímto článkem, tak tahá za nitky v ČF (???) …to mi tedy přijde hodně z kategorie sci-fi:)

Vlasta

Tak jsem dostal poštou luxusní brožuru ČF. Je to poučné. Tahle brožura je nebývale luxusní a vyplývá z ní, že tady budou i exkluzivní umělci. Chvorostovsky, Hampson, Lang Lang… To není zadarmo, kde na to ČF bere, když všude jinde se škrtá. To je státní rozpočet tak štědrý, sehnal ředitel sponzory disponující rohem hojnosti nebo je na těch výhradách k rozpočtu ČF něco pravdy?

Anonymous

ČF má určitě zajímavé příjmy z pronájmů Rudolfina. Tím pádem by orchestr snad neměl být tolik závislý na státním rozpočtu. Co se týče honorářů hvězdných interpretů, dovedl bych si představit, že i s jejich výší zahýbala krize, minimálně tak že došlo k jejich zmrazení. Mně se na celé kauze nelíbí, že ministr může takto svévolně ze dne na den rozhodnout o odvolání ředitele příspěvkové organizace. Už se to stalo například v případě Daniela Dvořáka v ND v Praze a teoreticky může za ministrovým rozhodnutím stát například přání příslušného stranického ústředí. Mezi ministra a ředitele příspěvkovek by se měl dát nějaký… Číst vice »