Ředitelé státních kulturních institucí podpořili ministra Daniela Hermana
Ředitelé státních kulturních institucí ocenili v otevřeném dopise ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) za jeho postoje při událostech následujících po jeho přijetí dalajlámy. Herman ho přijal ve svém úřadě, což podle něj zapříčinilo to, že prezident Miloš Zeman neudělil jeho příbuznému Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Dopis podporující Hermana podepsalo dvacet čtyři z devětadvaceti ředitelů divadel, galerií či muzeí, které ministerstvo zřizuje, a podléhají tedy přímo Hermanovi.
Návštěva dalajlámy v úřadě ministra české vlády přiměla nejvyšší ústavní činitele ubezpečit Čínu o loajalitě země; tento krok mezi jinými politiky kritizoval i Herman.
Ředitelé státních kulturních institucí uvádějí, že Hermanovi vyjadřují podporu v jeho „morálně pevných postojích”, které projevil přijetím nositele Nobelovy ceny míru dalajlámy v sídle ministerstva kultury. „Vaše jednání je pro nás samozřejmým projevem svobodného a nezávislého postoje a výrazem vzdělanosti a kultury, tedy oněch etických hodnot, které zastáváme, uchováváme a za které je zapotřebí pozvednout hlas, neboť již podle Tomáše Garrigua Masaryka ‘Demokracie pravá spočívá v mravnosti’,” napsali.
Pod dopisem jsou podepsáni ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt, ředitel Národního divadla Jan Burian, ředitel České filharmonie David Mareček, ředitelé Národního památkového ústavu, Moravské galerie, technických muzeí v Praze i Brně, Institutu umění či Národního filmového archivu. Chybí podpisy ředitelů Národního muzea, Národní knihovny, památníků v Lidicích a v Terezíně a Knihovny pro nevidomé K. E. Macana.
Herman spolu s několika dalšími politiky přijal nejvyššího tibetského duchovního vůdce při jeho návštěvě konference Forum 2000 ve svém úřadě. Po schůzce hrozila Čína Česku zhoršením vztahů. Premiér Bohuslav Sobotka, šéfové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (všichni ČSSD) a prezident Miloš Zeman uvedli ve společném prohlášení, že respektují územní celistvost Číny, jejíž je Tibet součástí. Tu ale ani dalajláma nezpochybňuje, požaduje pouze širší autonomii Tibetu.
Herman několik dní poté uvedl, že kvůli jeho schůzce s dalajlámou nezíská jeho příbuzný a přeživší holokaustu Jiří Brady státní vyznamenání. Hrad takovou souvislost popřel. Brady a jeho rodina v minulých dnech však několikrát zopakovali, že jim ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt telefonicky řekl, že Brady dostane od prezidenta řád Tomáše Garrigua Masaryka. Forejt v úterý potvrdil, že s Bradym dvakrát telefonoval. Pokaždé ho ale údajně informoval o tom, že je na vyznamenání pouze navržen.
Brady nakonec získal v Česku celou řadu jiných ocenění. Osmaosmdesátiletý muž, který přežil nacistické koncentrační tábory Terezín a Osvětim, se také zúčastnil alternativních oslav státního svátku 28. října na pražském Staroměstském náměstí stejně jako Herman.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]