Ředitelé státních kulturních institucí podpořili ministra Daniela Hermana

Ředitelé státních kulturních institucí ocenili v otevřeném dopise ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) za jeho postoje při událostech následujících po jeho přijetí dalajlámy. Herman ho přijal ve svém úřadě, což podle něj zapříčinilo to, že prezident Miloš Zeman neudělil jeho příbuznému Jiřímu Bradymu státní vyznamenání. Dopis podporující Hermana podepsalo dvacet čtyři z devětadvaceti ředitelů divadel, galerií či muzeí, které ministerstvo zřizuje, a podléhají tedy přímo Hermanovi.

Daniel Herman (foto archiv)
Daniel Herman (foto archiv)

Návštěva dalajlámy v úřadě ministra české vlády přiměla nejvyšší ústavní činitele ubezpečit Čínu o loajalitě země; tento krok mezi jinými politiky kritizoval i Herman.

Ředitelé státních kulturních institucí uvádějí, že Hermanovi vyjadřují podporu v jeho „morálně pevných postojích”, které projevil přijetím nositele Nobelovy ceny míru dalajlámy v sídle ministerstva kultury. „Vaše jednání je pro nás samozřejmým projevem svobodného a nezávislého postoje a výrazem vzdělanosti a kultury, tedy oněch etických hodnot, které zastáváme, uchováváme a za které je zapotřebí pozvednout hlas, neboť již podle Tomáše Garrigua Masaryka ‘Demokracie pravá spočívá v mravnosti’,” napsali.

Pod dopisem jsou podepsáni ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt, ředitel Národního divadla Jan Burian, ředitel České filharmonie David Mareček, ředitelé Národního památkového ústavu, Moravské galerie, technických muzeí v Praze i Brně, Institutu umění či Národního filmového archivu. Chybí podpisy ředitelů Národního muzea, Národní knihovny, památníků v Lidicích a v Terezíně a Knihovny pro nevidomé K. E. Macana.

Herman spolu s několika dalšími politiky přijal nejvyššího tibetského duchovního vůdce při jeho návštěvě konference Forum 2000 ve svém úřadě. Po schůzce hrozila Čína Česku zhoršením vztahů. Premiér Bohuslav Sobotka, šéfové Senátu a Sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček (všichni ČSSD) a prezident Miloš Zeman uvedli ve společném prohlášení, že respektují územní celistvost Číny, jejíž je Tibet součástí. Tu ale ani dalajláma nezpochybňuje, požaduje pouze širší autonomii Tibetu.

Herman několik dní poté uvedl, že kvůli jeho schůzce s dalajlámou nezíská jeho příbuzný a přeživší holokaustu Jiří Brady státní vyznamenání. Hrad takovou souvislost popřel. Brady a jeho rodina v minulých dnech však několikrát zopakovali, že jim ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt telefonicky řekl, že Brady dostane od prezidenta řád Tomáše Garrigua Masaryka. Forejt v úterý potvrdil, že s Bradym dvakrát telefonoval. Pokaždé ho ale údajně informoval o tom, že je na vyznamenání pouze navržen.

Brady nakonec získal v Česku celou řadu jiných ocenění. Osmaosmdesátiletý muž, který přežil nacistické koncentrační tábory Terezín a Osvětim, se také zúčastnil alternativních oslav státního svátku 28. října na pražském Staroměstském náměstí stejně jako Herman.

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (8) “Ředitelé státních kulturních institucí podpořili ministra Daniela Hermana

  1. Podpořit můžu někoho, když mám zcela jasné důkazy na stole a ty pokud vím dosud nejsou. Toho starého pána Bradyho si vážím a zároveň lituji k čemu všemu byl zneužit. Jednání pana Hermana za hrdinství nepovažuji, i kdyby k nějakému vyhrožování došlo. Jednalo se o siláckou provokaci, která měla za následek další rozdělení společnosti a nedůstojný průběh oslav 28.října.

  2. Já věřím slovům p. Bradyho, který jasně řekl,že mu p. Forejt volal a sdělil jaké vyznamenání má dostat. Je to sice starý pán, ale velice bystrý, který neměl důvod lhát. Věřím také p. Hermanovi. Ale nevěřím Hradu, tj. p. Forejtovi, který nejprve lhal, že s p. Bradym nemluvil, pak připustil, že mluvil. Komentáře p. Ovčáčka nemá cenu komentovat. Jaký nedůstojný průběh 28.10. myslíte, ten na Hradě, nebo v podhradí. V podhradí se sešli lidé, kteří si nechtěli svátek 28. října vzít, kteří ctí zástavu, která visí nad hradem. Pravda a láska vítězí

    1. Nerad bych otevíral širokou diskusi, která je spíše předmětem jiných internetových fór, ale neodpustím si poznámku k vašemu nadšení, jak si to lidé z podhradí na Staromáku a při tažení na Hrad užili. Takřka z každého transparentu ta pravda a láska, o které mluvíte, přímo sršela, nemluvě o ohavné plastové maketě presidenta, kterou donesli demonstrující až na Hrad před sochu T.G. Masaryka. Je mi líto, ale celá tahle šaráda diskredituje především ty, kteří k bojkotu přistoupili a zneužili oslav Státního svátku 28.října k osobním nebo stranickým zájmům (a to včetně p. Hermana).

  3. Ředitelé státních kulturních institucí by měli spíše dbát o jejich kvalitu a neplést se do politiky. Není zrovna dobrá zpráva, že vedení těchto institucí je zpolitizované jako za komunistů. Také není příznivé, že lidé v manažerských funkcích se řídí svými pocity a ne fakty. Víra patří do kostela, zaujímat jasná stanoviska je lepší na základě jednoznačných důkazů. Velmi neveselé divadlo. Obzvláště naše první scéna by se měla zamyslet nad svojí úrovní, pan ředitel Burian by měl řešit problém, proč jsou např. německá “provinční” divadla kvalitnější. A proč ND dává prostor hloupé protiprezidentské frašce před vysoce kvalitní inscenací opery a nutí nás jet do Bratislavy nebo do Vídně.

  4. Tak to je mi Vás líto paní Violetto R., protože zrovna Káťa Kabanová v Brně snese ty vysoké parametry a lidé, kteří na představení byli bouřlivě aplaudovali. A také nevím, proč by ředitelé divadel nemohli mít svůj názor. Jsou to přece také občané tohoto státu. A že to je jako za komunismu, tak to ani náhadou. Oni svůj názor sdělili dobrovolně.

Napsat komentář