Rejchovo kvarteto uvede komorní cyklus čtyř koncertů

Prvním koncertem dne 19. května 2021 zahájí Rejchovo kvarteto 1. ročník svého komorního cyklu. Ve spolupráci s Petrou Matějovou, hráčkou na historické klavíry, uvede kvarteto Rejchův monumentální Grand Quintette, který je jedním z prvních děl pro toto obsazení vůbec.

Rejchovo kvarteto (foto Rejchovo kvarteto)
Rejchovo kvarteto (foto Rejchovo kvarteto)

V loňském roce jsme si připomněli 250. výročí od Rejchova narození, bohužel však plánované oslavné akce do velké míry znemožnila pandemická opatření. Proto se Rejchovo kvarteto rozhodlo oslavit skladatelovo jubileum nyní. Program koncertu doplní romantický kvintet dalšího českého obrozeneckého skladatele, Jana Nepomuka Kaňky, kterého bude většina posluchačů znát spíše jako významného právníka, rektora Karlovy university a právního konzultanta Ludwiga van Beethovena. Koncert se měl původně uskutečnit v Křišťálovém sále na Staré radnici v Brně, po zvážení všech okolností se jej však kvarteto rozhodlo vysílat v podobě streamu na svém YouTube kanálu.

Rejchovo kvarteto je prvním stálým českým kvartetem věnujícím se historicky poučené interpretaci a v průběhu svého nového cyklu se snaží představit hudbu primárně českých klasicistních a raně romantických autorů v rámci dobové estetiky. Během letošního roku proběhnou celkem čtyři koncerty, ke kterým si Rejchovo kvarteto postupně přizve tři specialisty ve svém oboru.

Kromě již zmíněné klavíristky Petry Matějové to bude sopranistka Pavla Radostová, která zazpívá árie z jedinečné hudební sbírky Tekly Podleské, skvělé operní pěvkyně přelomu 18. a 19. století, dochované v Okresním archivu v Berouně, a theorbista a kytarista Jan Krejča, který se bude podílet na nastudování programu se španělskými rytmy, včetně populárního Boccheriniho Fandanga. Cyklus je původně koncipovaný jako série koncertů v Jihomoravském kraji. Pokud epidemiologická situace dovolí, zbývající 3 koncerty se uskuteční na podzim v Tišnově a Lomnici.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments