Rekonstrukce Janáčkova divadla začne už příští měsíc, Brno vybralo dodavatele

Brno vybralo firmy pro rekonstrukci Janáčkova divadla za více než půl miliardy korun. Výběrové řízení vyhrálo sdružení společností Metrostav, IMOS a OHL ŽS, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Stavební práce začnou letos v červenci a skončí v srpnu příštího roku. Dotknou se zázemí divadla i střechy, rozšíří se sociální zařízení a podobně. Divadlo bude působit v jiných prostorách, ale zachová si rozsah produkce, doplnil Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno, jehož je Janáčkovo divadlo součástí. Podle něj však divadlo počítá zhruba s padesátimilionovým propadem tržeb.

Janáčkovo divadlo Brno (zdroj FB NDB)

Výběr zhotovitele schválili radní. Náklady přesahují 524 milionů bez DPH. „Teď plyne lhůta patnácti dní, během nichž se mohou ostatní uchazeči proti výsledkům výběrového řízení odvolat. Na konci června budeme moct uzavřít smlouvu a předat staveniště a na začátku července se zahájí samotná rekonstrukce. Lhůta pro dokončení díla je stanovena na čtrnáct měsíců,“ uvedl Mrázek.

Stavební práce se zaměří na zázemí divadla, ale v plánu je i rekonstrukce střechy. Při upevňování nové vzduchotechniky dělníci odhalili její špatný stav. Původní střešní desky nahradí modernější konstrukce, která umožní zavěšení prvků vzduchotechniky, protože se nevejdou do prostoru divadla. Rozšíří se i sociální zařízení, zmodernizovány budou interiéry diváckých prostor a bufet. Kompletně budou opraveny provozní prostory divadla včetně zázemí pro zaměstnance a jevištní technologie. Počítá se s rekonstrukcí rozvodů i příjezdových, přístupových a parkovacích ploch k provozní části budovy divadla.

Projekt je dlouhodobě připravovaný s Národním divadlem Brno. Díky tomu je zajištěn program v náhradních prostorách. „Přijdeme o největší z našich scén, ale zachováme si objem naší produkce. Bude to náročný rok, provoz bude v Mahenově divadle a v Redutě, kde se udělá více premiér než v normálních letech. Vidět budeme ale i na výstavišti, v lužáneckém parku, ale i v Biskupském dvoře nebo na nádvoří na Špilberku,“ vyjmenoval ředitel Glaser. Podle něj bývá ročně šestnáct až osmnáct premiér a kolem šesti set repríz. Vzhledem k tomu, že náhradní prostory mají menší kapacitu než Janáčkovo divadlo, počítá Martin Glaser zhruba s padesátimilionovým výpadkem tržeb. Další náklady budou například s uskladněním věcí z divadla a podobně.

Mohlo by vás zajímat