Renovace stoletých varhan v Čakovicích pokračuje, farnost shání 3,5 milionu
![Tučkovy varhany v Čakovicích, kostel svatého Remigia (zdroj Vraťme jim život)](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2025/02/448683170_352921821157003_1297063504856437667_n.jpg)
Varhany začátkem 20. století postavila kutnohorská firma Jan Tuček. Renovace je podle farnosti nutná kvůli tomu, že výrobce vtěsnal poměrně velký varhanní stroj do skříně, která svou velikostí nedostačuje, a varhany jsou tak ve špatném stavu. Kvůli nedostatku místa postrádají přístupové lávky, chodníky a žebříky, což značně komplikuje běžnou údržbu a ladění. Restaurátor Petr Stehlík loni varhany rozebral a odvezl do své dílny v Hodoníně, kde začal s obnovou píšťal a manuálů.
Na podporu financování spustila farnost projekt Vraťme jim život a nabídla veřejnosti řadu možností, jak se zapojit. “Někdo nás může podpořit finančním darem, ať už přímým nebo formou adopce píšťal. Cena píšťaly začíná už na 500 Kč a máme jich přes 1600 ks,” uvedla Eliška Sobotková z projektu Vraťme jim život.
Píšťalu – dřevěnou, kovovou či takzvaně jazykovou, s kmitajícím jazýčkem – dosud podle čakovického faráře Františka Rafaela Čecha adoptovalo přes 320 dárců. “Každý, kdo adoptuje píšťalu, obdrží dárkový certifikát, bude zařazen do seznamu dárců na webu, pravidelně informován o dění projektu, zván na charitativní akce, koncerty,” řekl Čech.
Akce na záchranu varhan podle Prinze loni zvítězila v soutěži Máme vybráno portálu Propamátky, a to za nejlepší marketing projektu zachraňujícího památku v sakrálním prostoru.
Tučkovy dvoumanuálové romantické varhany v Čakovicích udivovaly barevným a mnohotvárným zvukem od nejjemnějšího pianissima až po syté, plné a lesklé fortissimo. Projekt jejich obnovy je několikaletý, začal v roce 2023 s nadějí, že nástroj bude opět znít na svém místě v roce 2027.
Jediný kostel v českých zemích zasvěcený francouzskému světci Remigiovi, pojmenovanému podle města Remeš, je spojen s Karlem IV., který do něj nechal umístit relikvii. Kostel v Čakovicích byl původně románský, od první poloviny 18. století má barokní podobu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]