Renovace stoletých varhan v Čakovicích pokračuje, farnost shání 3,5 milionu

Na renovaci 100 let starých varhan v kostele svatého Remigia v pražských Čakovicích zbývá vybrat asi 3,5 milionu korun. Peníze chce farnost získat pořádáním charitativních akcí, lidé mohou mimo jiné adoptovat jednotlivé píšťaly, kterých je celkem 1602. Do jejich renovace farnost loni vložila přes milion korun, letos hodlá v obnově pokračovat. V plánu má práce za dva miliony korun, sdělil mluvčí Arcibiskupství pražského Jiří Prinz.
Témata:varhany
Tučkovy varhany v Čakovicích, kostel svatého Remigia (zdroj Vraťme jim život)
Tučkovy varhany v Čakovicích, kostel svatého Remigia (zdroj Vraťme jim život)

Varhany začátkem 20. století postavila kutnohorská firma Jan Tuček. Renovace je podle farnosti nutná kvůli tomu, že výrobce vtěsnal poměrně velký varhanní stroj do skříně, která svou velikostí nedostačuje, a varhany jsou tak ve špatném stavu. Kvůli nedostatku místa postrádají přístupové lávky, chodníky a žebříky, což značně komplikuje běžnou údržbu a ladění. Restaurátor Petr Stehlík loni varhany rozebral a odvezl do své dílny v Hodoníně, kde začal s obnovou píšťal a manuálů.

Na podporu financování spustila farnost projekt Vraťme jim život a nabídla veřejnosti řadu možností, jak se zapojit. “Někdo nás může podpořit finančním darem, ať už přímým nebo formou adopce píšťal. Cena píšťaly začíná už na 500 Kč a máme jich přes 1600 ks,” uvedla Eliška Sobotková z projektu Vraťme jim život.

Píšťalu – dřevěnou, kovovou či takzvaně jazykovou, s kmitajícím jazýčkem – dosud podle čakovického faráře Františka Rafaela Čecha adoptovalo přes 320 dárců. “Každý, kdo adoptuje píšťalu, obdrží dárkový certifikát, bude zařazen do seznamu dárců na webu, pravidelně informován o dění projektu, zván na charitativní akce, koncerty,” řekl Čech.

Akce na záchranu varhan podle Prinze loni zvítězila v soutěži Máme vybráno portálu Propamátky, a to za nejlepší marketing projektu zachraňujícího památku v sakrálním prostoru.

Tučkovy dvoumanuálové romantické varhany v Čakovicích udivovaly barevným a mnohotvárným zvukem od nejjemnějšího pianissima až po syté, plné a lesklé fortissimo. Projekt jejich obnovy je několikaletý, začal v roce 2023 s nadějí, že nástroj bude opět znít na svém místě v roce 2027.

Jediný kostel v českých zemích zasvěcený francouzskému světci Remigiovi, pojmenovanému podle města Remeš, je spojen s Karlem IV., který do něj nechal umístit relikvii. Kostel v Čakovicích byl původně románský, od první poloviny 18. století má barokní podobu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments