Restaurační budova Národního divadla v Praze jde do dražby

Restaurační budova Národního divadla vlastněná společností Themos se bude v květnu dražit s vyvolávací cenou 87 milionů korun. Rozhodl o tom insolvenční správce Themosu Adam Sigmund na pokyn firmy Glory Daze, v Česku neznámého zajištěného věřitele z Britských Panenských ostrovů. Píše o tom dnešní deník E15.

Restaurační budova a Nová scéna Národního divadla (foto archiv)
Restaurační budova a Nová scéna Národního divadla (foto archiv)

Společnost Glory Daze má k budově zástavní právo. Pohledávka pochází ještě z úvěru, který firmě Themos v roce 1994 dala Agrobanka, píše deník. Odhadní cena budovy, která vznikla spolu s Novou scénou Národního divadla v osmdesátých letech, je podle dražební vyhlášky 124 milionů korun.

Přestože se nemovitost nachází v atraktivní lokalitě, není jisté, jestli se v prvním kole dražby kupec najde. „Největší slabinou draženého objektu je, že se nachází na pozemku jiného vlastníka, konkrétně Komunity Římské unie řádu svaté Voršily. To bude limitovat budoucí nakládání s objektem jak z hlediska rekonstrukce a využití, tak z hlediska budoucí obchodovatelnosti objektu,“ myslí si specialista na obchody s komerčními nemovitostmi Petr Vomastek.

Restaurační budova a Nová scéna Národního divadla (foto archiv)
Restaurační budova a Nová scéna Národního divadla (foto archiv)

Zájemce o objekt může odradit také dosud pravomocně neukončený spor o vyloučení budovy z majetkové podstaty Themosu. Krajský soud v Brně žalobu bývalého šéfa Themosu Michaela Petrůva na vyloučení budovy z konkurzní podstaty sice na podzim zamítl, žalobce se však odvolal.

Kauza se táhne již od roku 1990. Voršilky v té době dostaly od státu provozní budovu Nové scény v restituci. Později se přišlo na to, že k vrácení došlo nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu.

Řez historickou budovou ND , restaurační budovou a suterény (zdroj theatre-architecture.eu)
Řez historickou budovou Národního divadla, restaurační budovou a suterény (zdroj theatre-architecture.eu)

Většinovým vlastníkem zkrachovalého Themosu jsou od roku 2009 nepřímo dvě kyperské společnosti s neznámými vlastníky. Do insolvence se Themos, jehož nejcennějším aktivem je právě provozní budova Národního divadla, dostal v roce 2013.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat