Revoluce, svoboda, naděje a víra: Program festivalu Lípa Musica

Revoluce, svoboda, naděje a víra je téma letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který v pondělí 6. května 2019 zahájí předprodej vstupenek na koncerty a představení. Festival letos nabídne 22 akcí na 15 místech Libereckého a Ústeckého kraje a v přilehlé části Saska. Uměleckou garanci letos převzal renomovaný houslista, koncertní mistr a partner České filharmonie Josef Špaček, který vystřídal hornistu Radka Baboráka.
Lípa Musica (zdroj Lípa Musica / foto Lukáš Pelech)

Lípa Musica je festival, který se svým rozsahem, kreativitou a kvalitou umělců řadí mezi absolutní špičku. Vždy bylo mým přáním vyzkoušet si takovouto roli a angažovat se ve výběru a oslovování umělců, kteří budou tvořit páteř celého festivalu. Za svůj umělecký život jsem měl příležitost potkat desítky fenomenálních muzikantů z celého světa a nyní mám to potěšení představit ty nejlepší z nich na festivalu,“ řekl umělecký garant 18. ročníku Špaček. Ten se mimo jiné představí v projektu koncertních mistrů České a Berlínské filharmonie s Noahem Bedrixem Bangleyem.

Dramaturgicky festival zůstává věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Zároveň ale připomíná 30. výročí sametové revoluce a návrat ke svobodě a demokracii. „Toto téma mě provází od prvního ročníku festivalu. Každým rokem si velmi intenzivně uvědomuji, jak je důležité, že můžeme žít ve svobodě a demokracii,“ uvedl ředitel festivalu Martin Prokeš.

Mezi největší hvězdy letošního ročníku patří vokální sexteto The King’s Singers, respektovaní zahraniční instrumentalisté působící sólově i v Berlínské filharmonii a dalších prestižních tělesech, jako Noax Bendix-Balgley, Tobias Feldmann, Sergej Malov, Máté Szücs, Julian Steckel, bajanista Alexander Hrustevich, německý soubor Lautten Compagney v čele s renomovanou houslistkou Julií Schröderovou nebo populární slovenský ansámbl Janoska. Z českých interpretů se představí pěvkyně Simona Šaturová, Markéta Cukrová, violoncellista Jiří Bárta nebo klavírista Miroslav Sekera.

Mohlo by vás zajímat