Režisér Ignacio García v Praze povede seminář o zarzuele

Instituto Cervantes de Praga zve na workshop, ve kterém můžete získat znalosti o scénické a hudební interpretaci zarzuely. Divadelní režisér a skladatel Ignacio García, provede účastníky některými základními díly a autory tohoto žánru.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Teoreticko-praktický úvodní seminář o zarzuele je určen studentům hudebních oborů a scénických umění i profesionálům, kteří se chtějí seznámit se španělským lyrickým žánrem. Prostřednictvím historického exkurzu do některých základních děl a autorů zarzuely, budou mít účastníci možnost získat znalosti o jeho scénické i hudební interpretaci. Studenti, kteří budou chtít, si mohou také připravit několik skladeb, které jim budou předem poskytnuty.

Zarzuela je dramatický a hudební žánr, v němž se střídají mluvené a zpívané části (podobně jako ve francouzské opéra comique, operetě, anglické baladické opeře nebo německém singspielu). Podstata její identity však nespočívá ve střídání mluveného a zpívaného textu, ale ve schopnosti čerpat z folklorních zdrojů, z lidových tanců a písní.

Proto se v průběhu staletí přizpůsoboval lidovému vkusu, tancům jednotlivých oblastí Španělska nebo hispánské Ameriky, v závislosti na momentálním vkusu, a písním, které se začleňovaly do lidového repertoáru. Od fandanga po chotis, od jácary po habaneru, od bolera po danzón, každý okamžik integroval rytmy a projevy lidové hudby s jejími tanci, kroji, jazykovými variantami, písněmi a regionálními oslavami.

Prostřednictvím zarzuely s librety napsanými v kastilštině, galicijštině, katalánštině, ale také v nářeřích z Murcie, La Manchy, Madridu nebo Kuby můžeme procestovat geografii Španělska a hispánského světa v tom nejlepším podání. Zarzuela, stejně jako opera, pokrývá obrovskou plochu období, stylů a podžánrů, komických i tragických, velkých i malých, a zahrnuje svou historii od baroka až po 19. století a první polovinu 20. století, které známe jako zlatý věk zarzuely.

Skrze hudební ukázky a vybraná díla nebo jejich části se seznámíme se základními rysy hudebního a divadelního projevu, který je ve světě jedinečný a který je blízko zapsání na seznam světového dědictví UNESCO.

Workshop povede režisér a skladatel Ignacio García, který režíroval více než šedesát zarzuel po celém světě. Uskuteční se 3. května od 14:30 do 20:00 v Instituto Cervantes (Na Rybnícku 6, 12000 Praha 2).

Workshop bude veden ve španělštině se simultánním tlumočením do češtiny a je zdarma, ale je nutné se něj předem přihlásit na e-mailové adrese [email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments