Režisér Kyrill Serebrennikov byl propuštěn z domácího vězení

Moskevský soud zrušil 8. dubna 2019 domácí vězení režisérovi Kirillu Serebrennikovi, obviněnému z defraudace. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení je obviněn, že se svými spolupracovníky zpronevěřil až 133 milionů rublů (skoro 47 milionů Kč). V případě odsouzení mu hrozí až deset let vězení. Soud mu nařídil, aby neopouštěl Rusko. Serebrenikov do té doby pracoval ze svého moskevského bytu a na dálku tak režíroval i divadelní hry a operní inscenace v řadě světových divadel.
Kirill Serebrennikov (zdroj Staatsoper Hamburg)

V roce 2011 Serebrennikov zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění. Program měla uskutečnit společnost zvaná Sedmé studio, která dostala dotaci přes 200 milionů rublů od ministerstva kultury. Podle vyšetřovatelů Serebrennikov a jeho spolupracovníci vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili. Obvinění vinu popírají.

Serebrennikovův osud vyvolal na ruské umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Serebrennikov a jeho stoupenci proces označují za další projev omezování uměleckých svobod v Rusku. Kvůli domácímu vězení režisér zmeškal premiéry svých dvou divadelních produkcí, ale přes zákaz používat telefon a internet dál pracoval z domova. V domácím vězení strávil půldruhého roku; zatčen byl v noci na 22. srpna 2017 během natáčení v Petrohradu.

Teď budeme slavit. A brzy se vrátím (k práci v divadle),“ řekl režisér agentuře Interfax. Dodal, že domácí vězení nesnášel psychicky snadno, ale má hodně práce, na pořadu jsou představení a zkoušky. Poděkoval také všem, kteří jej a další spoluobviněné podporovali. „Ještě jednou zopakuji: nic neskončilo, budeme pokračovat v dokazování naší neviny před soudem,“ zdůraznil. Obhájkyně Irina Poverinovová ruské redakci BBC řekla, že rozhodnutí soudu neznamená „žádný obrat v případu, ale jen drobnou příjemnost„.

Serebrennikovova tvorba je ve světě sledovaná, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách. Režíruje úspěšná divadelní i operní představení v řadě evropských divadel. Umělec se v minulosti kriticky vyjádřil k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že „vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi„. Minulý měsíc byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat