Rodinná nadace manželů Komárkových spustila 3. kolo projektu Piana do škol

Základní umělecké školy se mohou už potřetí hlásit do grantové výzvy projektu Piana do škol. Nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF), která za iniciativou stojí, jich do související veřejné sbírky vybere sedmnáct. Nástrojový park tuzemských ZUŠ tak obohatí pět nových klavírů a dvanáct pianin značky Petrof, tradičního partnera projektu. Nadace zároveň ohlásila vznik stipendijního fondu, podporujícího mladé talentované pianisty a pianistky.
Petrof (foto Jan Hromádko)
Petrof (foto Jan Hromádko)

Nedostatek peněz na nové nástrojové vybavení představuje pro základní umělecké školy v ČR dlouhodobou a obtížně řešitelnou nesnáz. Situaci pomáhá řešit Nadace Karel Komárek Family Foundation, která školám v následujícím roce a půl pomůže získat klavíry a pianina za více než 9,5 milionů korun. Konkrétně půjde o dvanáct pianin Petrof a pět klavírů Breeze stejné značky. Získání nástroje je podmíněno účastí na veřejné sbírce, ve které školy polovinu peněz z ceny nového nástroje vyberou.

„Veřejné sbírky se v minulých ročnících velmi osvědčily. Základním uměleckým školám se vždy podařilo shromáždit celou potřebnou částku, přitom se nejednalo o malé peníze. Aktivovat jednotlivé dárce i skupiny lidí z místních komunit, kteří se kolem škol semknou, je důležitým bodem pro naplňování poslání naší nadace. Každopádně i letos poskytneme školám maximální odbornou a komunikační podporu, aby potřebné peníze snadno získaly,“ uvedl ředitel Nadace KKFF Luboš Veselý a doplnil, že pro dárce je velkou motivací, když vědí, že nadace každou věnovanou korunu ještě znásobí.

Přihlašování do grantové výzvy probíhá od 15. března do 15. dubna 2024. Pro výběr ZUŠ se zohledňuje šest kritérií. Kromě historie školy a kvality výuky bude odborná komise přihlížet k počtu žáků v přípravném oboru hry na klavír, a to včetně počtu pedagogů tohoto oboru. Mezi další kritéria patří roční rozpočet, počet pianin a klavírů i jejich technický stav nebo zkušenosti s fundraisingem. Bude se posuzovat i návaznost na činnost školy a na život komunity. Komisi bude zajímat i to, zda škola, která by si touto cestou ráda pořídila nový klavír, disponuje koncertním sálem, popřípadě jakou má její sál kapacitu.

„Komise bude každou oblast hodnotit body na škále od 1 do 10. Je to výhodný postup, protože nám umožní získat jasnou představu o tom, jaké jsou v dané škole podmínky. Jestliže více škol dosáhne rovnocenných výsledků, přihlédneme například k úspěchům v klavírních soutěžích nebo k renomé, jakému se školy těší v regionu. Výsledek výběru je vždy vyváženým kompromisem, a proto si i školy, které nebudou vybrány, mohou být jisté, že rozhodování komise nebylo jednoduché,“ vysvětlil způsob výběru letošních účastníků projektu Piana do škol Bohuslav Lédl, předseda Umělecké rady ZUŠ.

Nadace KKFF přišla v oblasti kultury a uměleckého vzdělávání, jejichž podpora tvoří jeden z pilířů její činnosti, ještě s jednou novinkou. Ustavila stipendijní fond Piana do škol fandí talentům, jehož úkolem je poskytovat finanční podporu mladým nadaným hudebníkům. Do stipendijní podpory vstoupili konkrétně Jan Schulmeister, Adam Znamirovský, Vivi Nguyen, Nora Lubbadová a Vladimír Slavíček. 

„Stipendijní fond byl zastřešen odborným panelem, který personálním složením pokrývá jak interpretaci klasické hudby, tak autorskou klavírní tvorbu a její interpretaci bez žánrového omezení. Usedli do něj špičkoví čeští umělci a pedagogové, zabývající se vrcholovou i elementární hudební pedagogikou. Jmenovitě to jsou Ivo Kahánek, Jarmila Holcová, Beata Hlavenková, Tomáš Kačo spolu s partnery projektu, prezidentkou Petrof Zuzanou Ceralovou Petrofovou a Danou Syrovou z Akademie MenART. Tyto osobnosti vybíraly talentované hudebníky pro nadační podporu. Činnost panelu zapadá do dosavadního pole působnosti nadace v oblasti podpory talentů. K té dochází již pět let v rámci programů Akademie klasické hudby, respektive hudebního festivalu Dvořákova Praha,“ doplnil garant panelu a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments