Rossiniho Stabat Mater zakončilo festival Petra Dvorského

Oratorium Stabat Mater Gioacchina Rossiniho včera v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou zakončilo sedmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského. Český filharmonický sbor Brno řídil sbormistr Jan Ocetek, Moravskou filharmonii Olomouc dirigoval Jakub Klecker.Středověký text o utrpení Matky Boží pod křížem se stal inspirací pro řadu umělců všech žánrů, stylů a období. „Závěrečný festivalový koncert přinesl jedno z nejproslulejších zhudebnění v dramatickém pojetí mistra italské opery Gioacchina Rossiniho,“ řekl manažer festivalu Jaroslav Kocurek.

Letošní festival podle něj patřil díky příznivému počasí k divácky úspěšným. Koncerty v Jaroměřicích, na zámku ve Valči a v dalešickém pivovaru navštívilo do závěrečného galakoncertu asi čtyři a půl tisíce diváků.

Příští ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského se podle Kocurka uskuteční od 6. do 20. srpna 2016. Snahou organizátorů bude nabídnout návštěvníkům opět deset koncertů, bude to však záležet na aktuálním ekonomickém zajištění festivalu. Jasnější představu by podle Kocurka měl mít pořadatelský tým na jaře příštího roku. Podobná situace je i v zajištění multimediálních projektů, které až do loňska zpestřovaly závěr festivalu.

„Každopádně se budeme snažit věnovat tradičně druhý koncert v zámecké zahradě takzvanému crossoveru, to je spojení některé populární osobnosti nebo kapely se symfonickým orchestrem,“ řekl Kocurek. Loni měli návštěvníci možnost slyšet v netradiční podobě koncert Lucie Bílé, letos skupiny Olympic. Podobná spojení jsou divácky atraktivní. Letošní koncert Olympicu se symfoniky navštívilo tisíc osm set lidí, což bylo daleko nejvíc z celého festivalu. „Díky tomuto spojení přijdou na festival i lidé, kteří by jinak na vážnou hudbu nepřišli,“ řekl Kocurek.

Organizátoři by na zahájení příštího ročníku festivalu opět rádi pozvali laureáty světové operní soutěže Plácida Dominga nebo jiné významné pěvecké soutěže. „Naším snem je uspořádat na závěr některého z budoucích ročníků Verdiho Rekviem. Nevím, jestli se to podaří už v příštím roce, ale určitě k tomu budeme směřovat naše plány,“ řekl Kocurek.

Foto Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky