Rostliny zahrají koncert i u Vás doma

Zvukové vlny ovlivňují celou řadu biologických, biochemických i fyziologických procesů rostlin a to není mezi vědci nijak kontroverzní tvrzení. To, že rostliny reagují na hudbu jinak, než na jiné typy zvuků, není sice univerzálně přijímaný fakt, ale nikoho byste tímto tvrzením nepřekvapili. Ale co kdyby vás někdo pozval na koncert rostlin?
ilustrační obrázek (www.pinterest.com)

V roce 2012 založili američtí umělci Joe Patitucci a Alex Tyson botanickou hudební skupinu jménem Data Garden Quartet. Jednotlivými hudebníky byl filodendron, 2 šeflery, a tchýnin jazyk. Na svých koncertech, z nichž první proběhl ve Philadelphia Museum of Art, rozeznívali syntetizátory, elektrickou baskytaru či různé ambientní zvuky. Jejich improvizovaná hudba, jejíž styl snad nejlépe vystihuje výraz ezo hudba, se pozvolna proměňovala v reakci na změny světla, teploty, či počet lidí v místnosti.

Sci-fi? Vypadá to tak, ale není. Rostliny měly k listům připevněny jakési miniaturní stetoskopy, které monitorovaly elektrické impulzy v jejich listech. Tyto signály pak v reálném čase ovlivňovaly výšky tónů či rytmus.

obrázek plantwave.com

A nežili bychom v opravdové tržní společnosti, kdybychom si nemohli zakoupit i přistroj, jehož prostřednictvím můžete dát hlas vlastním rostlinám ve vašich domovech. Za pouhých 249 dolarů si můžete od června 2020 pořídit vkusně navrženou krabičku, kterou připojíte k listům libovolné rostliny a synchronizujete ji s mobilní appkou. Toto zařízení, zvané PlantWave navrhli právě tvůrci již zmiňovaného první rostlinného ansámblu. Tvrdí, že skladby vašich němých listnatých spolubydlících Vám pomohou k relaxaci, soustředění, nemluvě o lepším propojení s přírodou

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky