Rozhodnuto: Jamese Levina v Met nahradí Yannick Nézet-Séguin

Kanadský dirigent a také klavírista Yannick Nézet-Séguin se stane hudebním ředitelem newyorské Metropolitní opery. Oznámil to dnes generální ředitel operního domu Peter Gelb. Jmenování vstoupí v platnost v sezoně 2020/2021, už nyní se ale jednačtyřicetiletý Kanaďan bude na chodu slavné scény intenzivně podílet.

Yannick Nézet-Séguin (foto © Jonathan Tichler/Met)
Yannick Nézet-Séguin (foto © Jonathan Tichler/Met)

Yannick Nézet-Séguin nahradí dlouholetého hudebního ředitele Metropolitní opery Jamese Levina, kterému bude zanedlouho třiasedmdesát let. Levine, který působil ve vedení newyorské opery od sezony 1976/1977, trpí Parkinsonovou chorobou a funkci letos v dubnu opustil. Byl zároveň jmenován emeritním hudebním ředitelem (informovali jsme zde).

James Levine (foto archiv)
James Levine (foto archiv)

Kanadský dirigent Yannick Nézet-Séguin je od přelomu století ředitelem montrealského Metropolitního orchestru, závazky má rovněž vůči orchestrům ve Filadelfii a Rotterdamu. V New Yorku se od příští sezony bude podílet na tvorbě programu, který se plánuje zhruba na pět let dopředu. Do plného převzetí funkce hudebního ředitele bude dirigovat dvě opery za sezonu, po roce 2020 jich bude pět.

„Yannick byl pro nás jasná volba. Je to správný člověk ve správnou dobu, který nás posune dál,“ komentoval jmenování Gelb.

Yannick Nézet-Séguin (foto © Harald Hoffmann/DG)
Yannick Nézet-Séguin (foto © Harald Hoffmann/DG)

Prvním hudebním ředitelem Metropolitní opery se stal světově proslulý český dirigent Rafael Kubelík, a to v sezoně 1973/1974, kdy funkce vznikla. Hned po něm úřad hudebního ředitele převzal Levine, který zároveň v letech 1986-2004 vykonával funkci uměleckého ředitele newyorské scény.

Metropolitní opera New York (foto archiv)
Metropolitní opera New York (foto archiv)

Yannick Nézet-Séguin před časem poskytl Opeře Plus exkluzivní rozhovor, který najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat