Rozpočet Ministerstva kultury bude navýšen o 420 mil Kč na kompenzaci ztrát kvůli covidu-19

Letošní rozpočet ministerstva kultury se navýší o 420 milionů korun, které by měly pomoci kultuře postižené pandemií koronaviru. Návrh ministerstva kultury dnes schválila vláda, uvedla na twitteru ministryně financí Alena Schillerová. Ministerstvo kultury má na letošní rok schválen rozpočet 15,8 miliardy korun.

Lubomír Zaorálek (foto Petr Hloušek)
Lubomír Zaorálek (foto Petr Hloušek)

Peníze navíc podle návrhu půjdou do sedmi oblastí včetně podpory profesionálních divadel a orchestrů, nezávislé kultury, muzeí a galerií či příspěvkových organizací.

Podle návrhu ministra kultury Lubomíra Zaorálka lze ještě letos očekávat, že většinu projektů postihnou dopady pandemie, což znamená výpadek alternativních zdrojů financování, jako jsou donátoři a sponzoři. Rostou také náklady v souvislosti s hygienickými opatřeními, ale hlavně klesají výnosy ze vstupného kvůli uzavření návštěvnického provozu.

Ministerstvo proto požadovalo k letošnímu rozpočtu přidat 420 milionů korun, z čehož by 30 milionů mělo jít na zpřístupňování umění prostřednictvím digitálních médií, 20 milionů na podporu české literatury a o 50 milionů korun by se měl navýšit rozpočet programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů.

Na zachování nezávislé kulturní infrastruktury je určeno 90 milionů korun. Jde především o nezávislá divadla, divadla a festivaly pohybového a tanečního umění, muzejní a galerijní činnost i hudbu. Tato oblast podle ministra před pandemií vykazovala vedle grantových příjmů od státní správy a samosprávy vysokou míru soběstačnosti zajištěnou příjmy ze vstupného, zájezdové činnosti a z vedlejší činnosti. Výpadek těchto příjmů má na rozpočty organizací existenční dopad.

Ministerstvo uvádí, že tito žadatelé o dotaci ji měli přislíbenou v době, kdy se předpokládalo, že na jaře již bude možné projekty uskutečnit v plném rozsahu, a nebudou tak ve ztrátě. Praxe však ukázala opak, náklady navíc zvyšují nároky na dodržení protiepidemických opatření. MK upozorňuje, že přidělení dotace je v nárokovaném rozsahu neslučitelné v kombinaci s ostatními programy vyhlašovanými dalšími resorty, zejména pak s programem COVID kultura MPO.

Pro nestátní muzea a galerie by mělo ze schválených 420 milionů korun jít 100 milionů korun. I v tomto případě by peníze měly nahradit výpadky z příjmů za vstupné, neboť instituce byly měsíce zavřené.

Poslední část dnes schváleného navýšení by měla pokrýt výpadek výnosů organizací zřizovaných ministerstvem kultury a vláda na něj poslala 100 milionů korun. MK jich zřizuje tři desítky v čele s Národním divadlem, Národním muzeem či Národním památkovým ústavem. Celková ztráta je podle odhadu MK 1,2 miliardy korun. Část má kompenzovat redukce provozních nákladů o 400 milionů korun, částečně se má ztráta průběžně vyrovnávat dodatečným navýšením příspěvku na provoz o 500 milionů korun. Tyto peníze se podle MK již použily pro kompenzaci ztráty za prvních pět měsíců roku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments