Rozpočet Ministerstva kultury se v příštím roce sníží

Ministerstvo kultury bude podle rozpočtu, který ve středu schválila vláda, v příštím roce hospodařit se sumou 16,58 miliardy korun. Je stejná jako v návrhu, který počátkem měsíce předložilo ministerstvo financí. V letošním roce činily výdaje MK 18,5 miliardy korun, byly pro resort dosud nejvyšší. V příštím roce půjde méně peněz mimo jiné na dotace na živé umění a na podporu profesionálních divadel a orchestrů. Podle MK ale díky dalším zdrojům půjde na kulturu fakticky více peněz než letos.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Při zveřejnění návrhu rozpočtu počátkem září Ministerstvo kultury věřilo tomu, že se další peníze ještě podaří vyjednat. Zdůrazňovalo, že při těchto jednáních akcentuje klíčové oblasti svého rozpočtu – tedy peníze na provoz příspěvkových organizací, pro živé umění nebo na údržbu a obnovu památkové péče. Za důležité také ministerstvo považuje spolufinancování projektů z evropských fondů, například v rámci nových výzev Národního plánu obnovy.

“Ministerstvo kultury bude pro rok 2024 hospodařit s rozpočtem nižším než v letošním roce, nejde ovšem o dramatický propad. Po odečtení financí z fondů EU je rozdíl oproti letošnímu rekordnímu rozpočtu 530 milionů korun. Stávající výše návrhu rozpočtu ministerstva kultury je taková, že zajistí fungování kultury i v příštím roce,” sdělila mluvčí ministerstva Jana Malíková.

Optický propad je dán podle ní nižší částkou na Národní plán obnovy, který se čerpá. “Navíc mimo rozpočet do oblasti kultury přibudou vyšší stovky milionů korun v souvislosti s nulovou sazbou DPH na knihy, která má začít platit příští rok, až bude schválen konsolidační balíček. Fakticky tedy do segmentu živého umění doputuje více peněz než letos,” uvedla.

“V rozpočtu je také patrné zvýšení financí na obnovu památek. Díky speciální podpoře pro obnovu Terezína a Josefova bude v roce 2024 o 200 milionů korun více na jejich obnovu. Pro příští rok se otevřou všechny dotační tituly, stejně jako pro rok letošní. Ministerstvo kultury se bude snažit hledat cesty, jak ještě získat další zdroje a zároveň platí závazek, že pomůže segmentu nezřizované kultury,” dodala mluvčí.

Rozpočet na příští rok počítá proti letošnímu roku s nižší sumou na provoz tří desítek příspěvkových organizací, krátí ji z letošních 6,24 miliardy korun na 5,69 miliardy korun. Program státní podpory profesionálních divadel, orchestrů a sborů se sníží o 100 milionů na 300 milionů korun, kapitola kulturní aktivity, z níž se poskytují dotace na živé umění, se sníží z letošních 800 milionů na 646,66 milionu korun. Kvůli podfinancování dlouhodobě kritizované památkové programy ale budou mít rozpočet zvýšený z letošních 637 milionů korun na 786 milionů korun.

V rozpočtech ministerstva kultury jsou vždy zahrnuté také výdaje státu na církve. Letos výdaje státu podle zákona o majetkovém vyrovnání činí 3,26 miliardy korun, v příštím roce to bude 3,55 miliardy korun. Suma zahrnuje finanční náhradu za nevydaný majetek, která se zvyšuje, a příspěvek na podporu církví, který se snižuje a v roce 2030 ho stát přestane vyplácet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments