Rozruch kolem Netrebko: hvězda darovala milion rublů opeře v Doněcku

Ruská operní diva Anna Netrebko vyvolala dnes polemiky v ruských a ukrajinských médiích, když veřejně obdarovala operu v hlavní baště proruských separatistů na východě Ukrajiny a zapózovala s vlajkou separatistů. Šek na milion rublů (asi 420 tisíc Kč) předala Netrebko předákovi separatistů Olegu Carevovi v neděli v Petrohradu během ceremonie, kterou vysílala televize.„Chci něco udělat, abych podpořila umění tam, kde je to nyní zvláště zapotřebí. Snažím se podporovat lidi,“ řekla operní diva s tím, že dar je určen opeře v Doněcku, ve které svého času také zpívala a které ukrajinské úřady zastavily veškeré financování. Ukrajinský server Obozrevatel dnes Netrebko vyčetl, že se ani slůvkem nezmínila „o skutečnosti, že utrpení hudebníků v Doněcku a potíže tamní opery jsou důsledkem akcí“ proruských separatistů. Ruský list Moskovskij komsomolec zase ironicky předpověděl, že sopranistce, hostující na předních světových scénách, nyní může hrozit, že ji postihnou západní sankce.Rusko-ukrajinské vztahy jsou kvůli konfliktu na východě Ukrajiny více než napjaté. Kyjev vyčítá Moskvě, že bez ní by žádné povstání separatistů nevzplálo a že poskytuje vzbouřencům i vojenskou podporu, zatímco Moskva popírá, že by se v konfliktu jakkoli angažovala. Přes tyto rozpory se o nedělním večeru v moskevském Velkém divadle odehrálo představení, jehož výtěžek má pomoci kyjevské baletní škole.

Netrebko je považována za blízkou Kremlu, v předloňské kampani před prezidentskými volbami podpořila Vladimira Putina. O rok později ale vyjádřila veřejně svou podporu a sympatie homosexuálům, i když nešla až tak daleko, aby kritizovala Putinem podepsaný homofobní zákon. Překvapila však novináře, když na tiskové konferenci v Moskvě zvolala: „Svobodu gayům!“.

Foto russianlook.com

Mohlo by vás zajímat


Reakcí (12) “Rozruch kolem Netrebko: hvězda darovala milion rublů opeře v Doněcku

    1. Jste na omylu. Paní Netrebko to MYSLÍ. Není manipulovatelná a je vidět, že pokud může pomáhat dobré věci, na penězích jí nezáleží. Zvažte, že peníze dala na kulturu. Situace není taková, že by lidé z východu Ukrajiny útočili na Kijev. Jsou to oni, kdo trpí fašistickým bombardováním, jim zničili letiště, nemocnice, školy, domy, komunikace, vodovody a dnes odřízli i přívod plynu. Paní Netrebko si hluboce vážím, zvláště když to porovnám s mnoha takzvanými “umělci” u nás, jejichž sláva se dotýká ještě tak jejich kamarádů v ČT.

          1. Ale ona opravdu nezpívala na koncertě saudskoarabských monarchů, nejlepších přátel politiků EU a USA…

Napsat komentář