Roztržka před premiérou Lohengrina ve Vídni: Bertrand de Billy ji odmítl dirigovat

Ředitel Státní opery zveřejnil v úterý dirigenty premiér příští sezony. S aktuální inscenací, jejíž premiéra bude už 12. dubna, však nastal akutní problém. Bertrand de Billy v pondělí večer odřekl dirigování Lohengrina. V úterý dopoledne se ještě měla konat zkouška – místo ní se členové orchestru dozvěděli novinku. „Došla mi trpělivost,“ zdůvodnil dirigent svůj krok. „To, jak se tu jedná, zkrátka překročilo své meze.“Rodilý Francouz, který ve Vídni zanechal uměleckou stopu nejen ve Státní opeře, ale také jako šéfdirigent Rozhlasového symfonického orchestru (RSO), převzal produkci po Christianu Thielemannovi, který odstoupil, když se se Saskou státní kapelou ujal Salzburského velikonočního festivalu; v důsledku toho by neměl Thielemann na vídeňskou inscenaci dost času.

Nejprve se v diskusích s de Billym jednalo o škrty. „Je samozřejmé, že premiéru Lohengrina ve Vídni nelze hrát se škrty,“ říká. Pouze ve vyprávění o grálu by byl býval srozuměn s kratší verzí. To také bylo v červnu 2013 dohodnuto s režisérem Andreasem Homokim (produkci převezme opera v Curychu, kterou Homoki vede). Nyní při zkouškách ve Vídni trval režisér opět na škrtu ve třetím dějství, takže si de Billy vyžádal rozhovor s ředitelem Dominique Meyerem. Přesto však v pondělí tenorista Klaus Florian Vogt opět trval na škrtech. De Billy necítí ze strany vedení opery podporu: „Už dávno nejde o škrty, nýbrž o respekt a etos spolupráce.“ De Billy přitom musel, aby mohl převzít Lohengrina ve Vídni, odříci Parsifala v Bavorské státní opeře v Mnichově a Salome v Hamburku.

Lohengrina bude dirigovat Mikko Franck (ve Vídni řídil naposledy Bohému). Ředitel Meyer k tomu říká: „Lituji, že dirigent de Billy odřekl, neboť si ho velmi vážím. Ale občas se stane, že jednoty nelze dosáhnout.“

(Zdroj: Der Kurier, 26. 3. 2014)
Přeložila Vlasta Reittererová
Foto archiv 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat