Rozvolnění se odkládá, koncerty zatím vláda nepovolí ani s negativním testem

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger dnes novinářům řekl, že parametry pro rozvolňování kultury bude s epidemiology a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem projednávat, v příštím týdnu se ale koncerty konat vzhledem k epidemiologické situaci nemohou. Rozhodnutím tak byly zrušeny koncerty projektu Cesta ze tmy, které se měly konat příští týden v Lucerně a jako první vyzkoušet možnost účasti publika na koncertě pod podmínkou absolvování PCR testu.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (foto Vláda ČR)

Petr Arenberger uvedl, že se plánuje sejít s epidemiology a Zaorálkem, aby se připravily mantinely, které umožní pořádat větší kulturní akce. „Nejsme ale tak daleko, abychom mohli příští týden koncert povolit,“ uvedl. Během května by se podle něj mohl uskutečnit pilotní projekt podle vzorů akcí, které se konaly v zahraničí – podle ministra někdy s dobrým, někdy špatným výsledkem. Záleží podle něj na tom, jak se bude testovat před akcí a jak se testování zorganizuje.

Pořadatelé na příští týden plánovali úvodní koncert k sérii akcí nazvané Cesta ze tmy. Podmínkou účasti na něm mělo být, že všichni přítomní absolvují v den koncertu PCR test s negativním výsledkem. Cena za test byla součástí cen vstupenky, testovat se mělo poblíž místa koncertu. Arenberger ale pořadatelům sdělil, že koncert se nebude konat.

„Je to největší podraz, jaký jsem kdy zažil. Včera jsem byl za panem ministrem na ministerstvu na jednání a o zrušení mi nic neříkal. Koncerty jsem začal připravovat až v momentě, kdy jsem měl všechna povolení a přísliby s konkrétními daty a do přípravy investoval stovky tisíc korun. To všechno jsem teď díky panu ministrovi vyhodil z okna,“ uvedl pořadatel projektu Karel Luxík. Případné přesunutí data koncertů odmítá: „Nemám chuť už nic dělat. Cesta ze tmy končí pro ztrátu důvěry v ministerstvo. Je to podraz, vrcholné papalášství a politikaření.“

Ministr kultury Zaorálek dříve uváděl, že jako pilotní projekt otevírání kultury by mohly posloužit některé koncerty Pražského jara, kam by též měli přístup jen lidé negativně otestovaní. Pražské jaro tradičně začíná 12. května.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments