Rudolphin Ensemble Prague předvedl Vánoční koncert, jak má být

Adventní koncert pojal Rudolphin Ensemble Prague v intencích svého portfolia, v jehož rámci nabízí klasickou hudbu se swingovým kořením.
Rudolphin Ensemble Prague (foto Petr Kadlec)
Rudolphin Ensemble Prague (foto Petr Kadlec)

Kvintetový základ souboru Rudolphin Ensemble Prague tvoří členové České filharmonie Marcel Kozánek (housle), Libor Vilímec (housle), Ondřej Kameš (viola), Tomáš Hostička (violoncello) a Jiří Vopálka (kontrabas). Jeho kmenový repertoár je „dobrá hudba různých žánrů, ale hlavně klasická,“ jak uvádí na svém facebookovém profilu. Dodala bych ještě: hudba k pohodyplnému poslouchání v duchu salónní tradice, kterou bychom mohli vnímat i jako sociální síť sui generis, protože k sobě přivádí lidi podobného smýšlení, stvrzuje jejich kulturní identitu a podporuje pozitivní nastavení.

Vzhledem ke skladbě programu adventního koncertu (Sukova síň, 3. prosince 2023, 15:00 a 17:30 hodin – recenzován je druhý koncert) bylo možné prožít koncertní večer jako spirituálně dimenzovanou cestu časem. Skutečnost, že hudba Johanna Sebastiana Bacha zní i po třech stech letech stále poutavě, je svědectvím o existenciální hloubce současné (naší) civilizace. Ostatně hudba Pavla Josefa Vejvanovského a Adama Václava Michny z Otradovic je ještě starší a dodnes, generujeme-li atmosféru Vánoc, se k ní vracíme. Zařazením Mozartova moteta Ave verum corpus podpořil soubor vnímání velebnosti a tajuplnosti Adventu, charakteristik, na něž se ve třpytu sváteční výzdoby zahlcující veřejný prostor dlouho před příchodem Vánoc bohužel zapomíná. První, vážno-hudební polovina koncertu byla instrumentální, a to včetně Bachova chorálu, čtyř písní z Michnovy vánoční muziky a Mozartova moteta, a uzavřela ji první věta z Dvořákovy Sonatiny G dur op. 100 – časová souvislost byla v tomto případě pro změnu historická, neboť Dvořák dílko dopsal na den přesně 130 let před datem recenzovaného koncertu. Jistěže toto je šťastné dílo náhody, ale potěší.

Swingová polovina koncertu vrátila posluchače do přítomnosti, vánoční duch byl nicméně zachován – koledou What Child Is This? od Williama Chattertona Dixe, písní White Christmas od Irvinga Berlina a přídavkem Jingle Bells od Jamese Lorda Pierponta. Ke kvintetu se přidala Tatiana Čudová, jejíž hlas i projev se skvěle hodí na swing, respektive muzikálový žánr (z něho pocházely písně od George Gershwina a Vincenta Youmanse), a hráč na bicí Marcel Kozánek.

Zlatým hřebem koncertu byly aranže. Program sestavený z klávesového preludia, chorálu, písní z barokního zpěvníku, sborového moteta, sonatiny pro housle a klavír a vesměs písňových kompozic z nonartificiálního hudebního břehu byl sjednocen transkripcemi a že to jsou transkripce vynikající, považuji za největší plus koncertu, které si zaslouží být zmíněno. Nejblíže k obsazení Rudolphin Ensemble Prague má Vejvanovského sonáta, psána původně pro dvoje housle, altovou violu, tenorovou violu a basso continuo, všechny ostatní skladby doznaly větší či menší nástrojové proměny. Marcel Kozánek, autor úprav všech klasických a zčásti i novodobých kompozic, velmi citlivě rozdělil melodické a doprovodné hlasy nebo protihlasy mezi hráče kvinteta, skladby zněly díky tomu nesmírně plasticky, zajímavě a mnohdy i nevšedně. A zařadil-li soubor – pro potěchu publika – takové „pecky“ jako slavný chorál Jesus bleibet meine Freude z Bachovy Kantáty BWV 147 nebo Bingeho Alžbětinskou serenádu, poskytl v aranži, v níž se hlasy střídají, odpovídají si, některé pasáže jsou pizzicato apod., k radosti z opakovaně slyšené hudby ještě bonus nápaditého pojetí.

Slovy, jimiž doprovodil Antonín Dvořák Sonatinu G dur, když o ní informoval svého vydavatele, nabídl vánoční koncert Rudolphin Ensemblu Prague hudbu nejen „…mládeži, ale i velkým, dospělým, nechť se s ní baví, jak to právě dovedou.“

Adventní koncert II • Rudolphin Ensemble Prague
3. prosince 2023, 17:30 hodin
Rudolfinum, Sukova síň

Program
Johann Sebastian Bach: Preludium E dur, BWV 937
Johann Sebastian Bach: Kantáta „Herz und Mund und Tat und Leben“, BWV 147 (výběr)
Pavel Josef Vejvanovský: Sonata Sancti Spiritus
Adam Václav Michna z Otradovic: Vánoční muzika (výběr)
Wolfgang Amadeus Mozart: Ave verum corpus, K 618
Antonín Dvořák: Sonatina pro housle a klavír G dur, op. 100
Ronald Binge: Alžbětínská serenáda
William Chatterton Dix: What child is this
George Gershwin: The man I love
George Gershwin:’S wonderful
Vincent Youmans: Tea for two
Glenn Miller: Moonlight serenade
Irving Berlin: White Christmas

Účinkující
Rudolphin Ensemble Prague
Marcel Kozánek – housle
Libor Vilímec housle
Ondřej Kameš viola
Tomáš Hostička violoncello
Jiří Vopálka kontrabas

Tatiana Čudová – zpěv
Tobiáš Kozánek – bicí, perkuse

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments