Ruská primabalerína Olga Smirnovová odešla do Nizozemského národního baletu

Stále více ruských umělců míří za hranice, někteří své cesty mimo Rusko vysvětlují jako dovolenou, jiní otevřené hovoří o tom, že z vlasti odjíždějí na protest proti válce a prezidentovi Vladimiru Putinovi. Nejnověji se k přesídlení na Západ odhodlala primabalerína baletu moskevského Velkého divadla Olga Smirnovová.
Olga Smirnovová (zdroj Olga Smirnovová)
Olga Smirnovová (zdroj Olga Smirnovová)

Třicetiletá Olga Smirnovová, jedna z největších hvězd ruského baletu, zdůvodnila odchod z prominentního místa ve známém baletním souboru právě svým postojem k válce na Ukrajině. “Musím být upřímná a říci, že celou svou duší jsem proti válce… Nikdy jsem si nemyslela, že bych se mohla stydět za Rusko…, ale dnes jednoznačně vnímám, že existuje určitá nepřekročitelná hranice,” napsala na sociální síti Telegram a dále uvedla, že “v moderním a osvíceném světě očekávám, že civilizované společnosti budou řešit politické záležitosti pouze mírovým jednáním.”

Smirnovová bude nyní tančit v Nizozemském národním baletu, kde okamžitě začne zkoušet balet Raymonda, který bude mít v Amsterdamu premiéru 3. dubna, jak oznámil jeho šéf Ted Brandsen. “Je nám ctí, že bude s naším souborem v Nizozemsku tančit, i když okolnosti, které ji k tomu přiměly, jsou neuvěřitelně smutné,” uvedl v prohlášení.

Smirnovová, která v Moskvě od roku 2016 tančila jako sólistka, není první zástupkyní ruského baletu, která opustila vlast. Už krátce po ruské invazi rozvázal spolupráci s baletem Velkého divadla jeho bývalý umělecký šéf a choreograf Alexej Ratmanskij, který právě připravoval nové představení. Odjeli i mnozí zahraniční tanečníci, například Ital Jacopo Tissi, Brazilci David Motta Soares a Victor Caixeta nebo Brit Xander Parish.

Právě do Nizozemska zamířil i dvaadvacetiletý Victor Caixeta, vycházející hvězda a sólista Mariinského baletu v Petrohradě. Říká: “Současné okolnosti způsobily, že jsem musel učinit těžké rozhodnutí opustit Rusko – místo, které jsem téměř pět let nazýval domovem, a také divadlo, které mi umožnilo tak úžasný start mé profesionální kariéry. Těším se, že se připojím k Nizozemskému národnímu baletu a budu se dále rozvíjet jako umělec i jako člověk.”

Agentura AFP připomněla, že odchod Smirnovové může v Rusku evokovat útěky slavných tanečníků za studené války. V roce 1961 emigroval během zájezdu do Francie sólista Rudolf Nurejev. Později na Západ uprchla i baletka Natalia Makarovová a v roce 1974 i Michail Baryšnikov.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments