Rybova Česká mše vánoční pro nové svatovítské varhany

Český národní symfonický orchestr připravil na letošek tradiční koncert České mše vánoční Jakuba Jana Ryby, jehož výtěžek půjde do sbírky na nové varhany pro katedrálu sv. Víta. Kromě „rybovky“ zazní také díla Gioacchina Rossiniho, Bedřicha Smetany, Pavla Josefa Vejvanovského a dalších. Jako sólisté se představí Lucie Kaňková, Ester Pavlů, Jakub Pustina a Jan Štáva, dirigentem bude Jan Chalupecký. Koncert pro svatovítské varhany pořádá advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný a nadační fond Bohemian Heritage Fund.
Ilustrační foto (zdroj ČNSO)

Koncert se bude konat v pražském Rudolfinu 15. prosince 2018. Výtěžek poputuje do sbírky na svatovítské varhany, kterou advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný i nadační fond Bohemian Heritage Fund dlouhodobě podporují. „Koncert Rybovy České mše vánoční organizujeme tradičně již čtyři roky. Když loni započala sbírka na svatovítské varhany, rozhodli jsme se, že veškerý zisk předáme Nadačnímu fondu svatovítské varhany. Tento koncert je tedy již třetím rokem benefiční,“ vysvětluje Pavel Smutný, společník kanceláře a president nadačního fondu.

Mimo jiné se na něm představí i mezzosopranistka Ester Pavlů a tenorista Jakub Pustina, kteří spolu s Gabrielou Beňačkovou vystoupili již na březnovém koncertě na oslavu 25. výročí advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný. „Dlouhodobě podporujeme mladé talenty a zejména Ester s Jakubem stojí za pozornost. Plánujeme s nimi a paní Beňačkovou i další projekty,“ popisuje Pavel Smutný.

Nové varhany se v katedrále sv. Víta rozezní na jaře roku 2020, nicméně už na podzim příštího roku budou kompletně sestavené ve španělské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga, kde také dojde k vůbec prvnímu koncertu na tento nástroj. Následně bude opět rozebrán a převezen do Prahy.

Sbírka na varhany zatím probíhá velmi úspěšně, zbývá ještě vybrat zhruba patnáct milionů korun. „Lidé i firmy mohou přispívat libovolné částky nebo si adoptovat vlastní píšťalu. Těch zbývá k adopci už jen okolo 2 500 kusů,“ doplňuje Pavel Smutný

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]