Šatům vdechnou duši. Tanečníci předvedou modely známé české návrhářky

Ballet & Fashion – ND Praha (foto Pavel Hejný/ND Praha)

Speciální módní show uvede na začátku příštího roku Balet Národního divadla. Modely známé české návrhářky Heleny Fejkové v ní předvedou členové baletního souboru první české scény. Představení Ballet & Fashion se odehraje dvakrát, a to 6. ledna od 17:00 a 20:00 na Nové scéně.

Představení se hudbou i tancem pokusí přiblížit inspirační zdroje vybraných kolekcí z posledních dvaceti let tvorby Heleny Fejkové. „Diváci se mohou těšit nejen na choreografii a režii Zuzany Šimákové, ale také na tvůrčí vklad Petra Zusky věnovaný odkazu Egona Schieleho za hudebního doprovodu Kristíny Miháľové & The Gang, a především na tanečníky Baletu Národního divadla,“ uvedla mluvčí baletu Helena Bartlová.

Ballet & Fashion – ND Praha (foto Pavel Hejný/ND Praha)

Fejková se věnuje autorské tvorbě oděvů od konce sedmdesátých let. Těžištěm její práce je modelová tvorba. Zajímají ji kolekce na principu stavebnice, ale také tvorba kostýmů pro film a divadlo. Jako jedna z prvních českých návrhářek počátkem roku 1990 otevřela na pražských Vinohradech vlastní galerii.

Studovala ruční zpracování textilií, spolupracuje s výrobci látek, se šperkaři či výrobci doplňků. Díky myšlence oživit šaty osobnostmi a rozpohybovat je tancem se zrodila spolupráce Fejkové a uměleckého šéfa Petra Zusky společně s předními sólisty Baletu Národního divadla.

Od prvního společného projektu v roce 2006 v Černínském paláci, přes La Défense v Paříži, čínský Peking nebo kyperskou Nicosii se uskutečnila řada přehlídek, ve kterých tanečníci Baletu Národního divadla hrají důležitou roli. „Šatům vdechnou duši a odhalí další varianty prezentovaného modelu. Diváci často sledují nečekané – třeba příběh dámského pláště,“ uvedla Fejková.

Související články


Napsat komentář