Sbormistr Jiří Chvála získá ocenění za celoživotní práci

Sbormistr a pedagog Jiří Chvála obdrží dnes večer v pražském Rudolfinu cenu České hudební rady za celoživotní práci a za propagaci české hudební kultury. Ocenění převezeme na koncertu Kühnova dětského sboru, v jehož čele stojí od roku 1967.
Jiří Chvála (foto archiv J. Chvály)

Šestaosmdesátiletý Chvála se před šedesáti lety stal druhým sbormistrem Kühnova dětského sboru. Navázal na mimořádný odkaz zakladatele sboru Jana Kühna a sbor dovedl na nejprestižnější světová pódia. Spolupracuje s předními osobnostmi hudebního světa, absolvoval řadu turné doma i v zahraničí, realizoval desítky nahrávek a vystupuje na hudebních festivalech. Členové sboru se podílí též na operách, operetách a muzikálech. Pod vedením Chvály zvítězil sbor v řadě mezinárodních pěveckých soutěží. Chvála obdržel letos v říjnu Cenu ministerstva kultury.

“Přivedl velké množství dětí k hudebnosti a systematické práci, vychoval velký počet sbormistrů. Jestliže máme u nás kvalitní dětské sbory, je to i reakcí na jeho smysluplnou práci,” uvedla ve svém zdůvodnění ocenění Česká hudební rada.

Rada je nevládní organizací a českou sekcí Mezinárodní hudební rady při UNESCO. Sdružuje přes 50 tuzemských organizací a asociací v oblasti hudby. Svou cenu uděluje od roku 1994 a jejími držiteli jsou například dirigenti Jiří Bělohlávek a Jiří Kout, operní režisér David Radok nebo skupina Spirituál kvintet. Jejím současným prezidentem je Roman Dietz, mimo jiné také ředitel Severočeské filharmonie Teplice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat