Šéfdirigent Filharmonie Brno se posluchačům poprvé představí jako klavírista

Po celém světě je uznávaný nejen jako dirigent, ale také jako klavírista. A právě v této roli se Dennis Russell Davies poprvé představí brněnským posluchačům ve středu 23.1., čtvrtek 24.1. a pátek 25.1.2019. Všechny večery jsou již vyprodány, středeční koncert však vysílá v přímém přenosu Český rozhlas Vltava a přebírají rozhlasové stanice v síti Euroradia (EBU).
Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Na úvod večera zazní křehký cyklus Maličkosti od Antonína Dvořáka pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Skladbu z roku 1878 posluchači uslyší v orchestrální úpravě z pera Dennise Russella Daviese v české premiéře. Poté šéfdirigent usedne za filharmonický Steinway nejvyšší koncertní třídy a provede Mozartův Klavírní koncert c moll z roku 1786. „Je to dílo, které svým dramatizmem a melancholií předznamenává romantické klavírní koncerty,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Na druhou půli večera je připravena Symfonie D dur Jana Václava Huga Voříška, která představuje neopomenutelný příspěvek české hudby do pokladnice evropského hudebního klasicismu.

Za klavírem se šéfdirigent Filharmonie Brno představí v letošní sezoně ještě dvakrát, a to při dvou recitálech. První z nich, 23. března 2019, zahrnuje díla tří amerických autorů patřících k nejslavnějším skladatelům dneška – Stevea Reicha, Johna Adamse a Philipa Glasse. „S šéfdirigentem se v Brně poprvé představí jeho životní partnerka Maki Namekawa, která patří k předním světovým interpretkám skladeb Philipa Glasse,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová s tím, že v prodeji je posledních pár vstupenek.

Druhý recitál následuje o tři dny později, tedy 26. března 2019. Při něm šéfdirigent na pódiu Besedního domu přivítá houslistku, koncertní mistryni Coloradského symfonického orchestru Yumi Hwang Williams. Na programu je Debussyho Houslová sonáta, Schumannova Houslová sonáta č. 2 a Grand Duo pro housle a klavír z pera Lou Harrisona.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]