Šéfem Velkého divadla byl jmenován Putinův oblíbenec Valerij Gergijev

Ruský premiér dnes jmenoval dirigenta Valerije Gergijeva do prestižní funkce ředitele moskevského Velkého divadla. Od ruské invaze na Ukrajinu se západní koncertní sály Gergijevovi vyhýbají. Sedmdesátiletý umělec, který je od roku 1996 šéfem jiné uznávané operní a baletní scény, Mariinského divadla v Petrohradu, je znám blízkým vztahem k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Na rozdíl od dosavadního ředitele Velkého divadla Vladimira Urina se Gergijev nikdy veřejně nevyslovil proti válce Ruska proti Ukrajině.
Valerij Gergijev (zdroj Valerij Gergijev)
Valerij Gergijev (zdroj Valerij Gergijev)

“Předseda vlády Michail Mišustin podepsal nařízení o jmenování Valerije Gergijeva generálním ředitelem Velkého divadla na pět let,” uvádí vláda s tím, že dosavadní ředitel moskevské scény Vladimir Urin sám požádal o propuštění z funkce.

Místopředsedkyně vlády Taťjana Golikovová při setkání se souborem Velkého divadla podle BBC řekla, že Gergijev současně povede obě divadla, což ale nemá vést k jejich sloučení. “Velké a Mariinské divadlo budou existovat tak jako dosud, jako samostatná divadla,” řekla Golikovová.

O tom, že Urin požádal o uvolnění z funkce, 17. listopadu informoval časopis Forbes ve svém ruském vydání s odvoláním na zdroj z vedení divadla. Podle listu bylo žádosti adresované premiérovi Mišustinovi vyhověno. V té době ani ministerstvo kultury ani Velké divadlo tuto zprávu nekomentovaly.

Urin řídil Velké divadlo od roku 2013. Měsíc před ruským vpádem na Ukrajinu bylo jeho působení prodlouženo o dalších pět let, do ledna 2027.

O Urinově odchodu se podle Forbes rozhodlo na začátku nové divadelní sezony letos v září, kdy “bylo jasné, že nikdo z vedoucích kulturních institucí, kteří podepsali dopis proti ‘speciální operaci’, nezůstane ve funkci do konce letošního roku”. Za “speciální vojenskou operaci” Moskva označuje válku proti Ukrajině, kterou rozpoutala před 646 dny.

Televizní moderátorka a soupeřka Vladimira Putina v minulých prezidentských volbách Xenija Sobčaková napsala na sociální síti, že o propuštění Urina osobně rozhodl Putin a také osobně Putin rozhodl o jmenování Gergijeva.

Šéf Kremlu krátce po zahájení války navrhl Gergijevovi, aby přemýšlel o vytvoření společného vedení obou divadel po vzoru ředitelství carských divadel, které existovalo do roku 1917. Prezidentův návrh zazněl poté, co Urin podepsal protiválečné prohlášení divadelních umělců. Letos v září se Urin ve vládním listu Rossijskaja gazeta neobvykle otevřeně vyjadřoval o válečné cenzuře v repertoáru a o odstraňování jmen umělců z plakátů kvůli jejich výrokům proti válce.

Letos v dubnu Velké divadlo stáhlo z pořadu balet Nurejev režiséra Kirilla Serebrennikova. Urin to tehdy vysvětlil zákonem zakazujícím propagaci menšinové sexuální orientace. Velké divadlo v květnu zrušilo Serebrennikovovi další představení, a to již bez vysvětlení, dodala BBC.

Gergijev ještě minulý měsíc novinářům o svém možném jmenování řekl, že brzy bude mít dvakrát více práce, ačkoliv i bez toho jí má dost a další pracovní příležitosti nehledá.

Už jako student konzervatoře zvítězil Gergijev v prestižní dirigentské soutěži Herberta von Karajana. V letech 2007 až 2015 byl hlavním dirigentem Londýnského symfonického orchestru a následně šéfdirigentem Mnichovské filharmonie. Pravidelně spolupracoval s Metropolitní operou, Vídeňskou, Newyorskou či Rotterdamskou filharmonií i s orchestrem Filarmonica della Scala.

Na jaře 2022 ale o většinu možností vystupovat za Západě a i o funkci v čele mnichovských filharmoniků přišel, protože podle mnichovského starosty odmítl jasně a nedvojznačně odsoudit válku na Ukrajině. Bezprostředně po ruském útoku na Ukrajinu nevystoupil na plánovaných koncertech s Vídeňskými filharmoniky v New Yorku, později mu vystoupení zrušili i organizátoři festivalu Dvořákova Praha.

Gergijev a Putin nejednou hovořili o tom, že se znají od začátku 90. let. Gergijev byl Putinovým důvěrníkem v prezidentských volbách v letech 2012 a 2018. Dirigent také důsledně podporoval politiku Kremlu, po skončení rusko-gruzínské války v roce 2008 vystupoval v metropoli separatistické Jižní Osetie, v roce 2016 zase v syrské Palmýře a v roce 2014 podpořil anexi Krymu. Od začátku války orchestr Mariinského divadla pod jeho vedením vystupoval na koncertech na podporu rodin ruských vojáků, válčících proti Ukrajině.

Server Agenstvo letos v červenci napsal, že zisk Gergijevova fondu v prvním válečném roce vzrostl na čtyřnásobek, ze 138 na 578 milionů rublů (z asi 34 na 143 milionů Kč). Objem státních zakázek fondu loni dosáhl 72,2 milionu rublů, v letošním prvním pololetí 67,7 milionů rublů, dodala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments