Semjon Byčkov je po operaci, sezonu České filharmonie zahájí Charles Dutoit

Semjon Byčkov podstoupil operaci zad, která si vyžádá čtyři týdny rekonvalescence. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie se proto ke svému orchestru vrátí až na konci října. Zahajovací koncerty 129. sezony místo něj bude řídit Charles Dutoit, jeden z největších odborníků na francouzskou a ruskou hudbu 19. a 20. století, první abonentní týden převezme německo-polský dirigent Marek Janowski. Program zahajovacích koncertů zůstává beze změny. Zcela vyprodané zahajovací koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina ve středu a ve čtvrtek 25. a 26. září vždy od 19:30 hodin. První z nich vysílá Česká televize na programu ČT art, druhý bude možné zhlédnout na internetové platformě Stage+.
Charles Dutoit (zdroj Decca)
Charles Dutoit (zdroj Decca)

Klavírní koncert Antonína Dvořáka vůbec poprvé zahraje Daniil Trifonov, rezidenční umělec České filharmonie v nastávající sezoně, který bude i jedním ze sólistů prosincového Českého týdne v Carnegie Hall, jímž vyvrcholí Rok české hudby 2024. V druhé části večera zazní Fantastická symfonie Hectora Berlioze.

O+
18_LSSH_2025_banner_600x100_OPERA

Legendární švýcarský dirigent Charles Dutoit řídil Českou filharmonii během své více než šest desítek let dlouhé kariéry celkem čtrnáctkrát. Poprvé tento dnes již sedmaosmdesátiletý dirigent zavítal do Prahy v roce 1972 a znovu o necelý rok později. Na programu tehdy vedle Passacaglie Martina Franka a Beethovenova Třetího klavírního koncertu stála právě i Berliozova Fantastická. Opět se k prvnímu českému orchestru vrátil v roce 1991 s Requiem Gabriela Faurého a Stabat Mater Francise Poulenca. V roce 2005 po koncertech v Rudolfinu vedl Českou filharmonii i na japonském turné. Program se tehdy skládal výlučně z děl ruských autorů, jeho hlavní položkou bylo proslulé Svěcení jara Igora Stravinského, které se i přes velkou náročnost nebál dirigovat již v útlém věku. Naposledy se Charles Dutoit setkal s prvním českým orchestrem hned dvakrát v roce 2007 – poprvé v rámci Pražského jara a podruhé v koncertním provedení opery Král Roger Karola Szymanowského.

Daniil Trifonov, v Americe žijící pianista s ruskými kořeny, vystoupil s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka poprvé v roce 2015. K orchestru se vrátil v září 2020, kdy se Semjonem Byčkovem zahájil 125. sezonu Šostakovičovým Koncertem pro klavír, trubku a smyčcový orchestr. V dubnu 2023 nastudoval s Jakubem Hrůšou Skrjabinův koncert. Umělecky šlo o tak špičkové večery, že ho vedení filharmonie oslovilo, aby se stal rezidenčním umělcem sezony 2024/2025. Třiatřicetiletý Daniil Trifonov tak zahraje Dvořákův Klavírní koncert v Rudolfinu na zahájení sezony, v přímé návaznosti na ně se stejným programem vystoupí v Bratislavě a v prosinci 2024 v newyorské Carnegie Hall a torontské Koerner Hall. Do kontrapunktu k velkému koncertnímu vystoupení s orchestrem postaví Trifonov svůj klavírní recitál 29. září v Rudolfinu.

Nová sezona České filharmonie bude svou první částí ještě patřit Roku české hudby 2024. Orchestr během ní uvede díla Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, Jana Dismase Zelenky, Josefa Myslivečka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Josefa Suka, Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Pavla Bořkovce, Vladimíra i Lukáše Sommera, Marka Kopelenta, Viktora Kalabise, Petra Ebena, Rafaela Kubelíka, Jiřího Temla, Petra Popelky a Pavla Zemka Nováka. Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov provede během 129. sezony například Mahlerovu Pátou symfonii či Bachovu Mši h moll.

Na postu hlavních hostujících dirigentů budou pokračovat Jakub Hrůša, který připraví Sukův Epilog či Sommerovu Vokální symfonii, a Simon Rattle, jenž nastuduje Janáčkovu Glagolskou mši nebo v koncertním provedení operu Kurta Weilla Sedm smrtelných hříchů. Vedle titulárních dirigentů se k orchestru vrátí Alain Altinoglu, Giovanni Antonini a Tomáš Netopil. Filharmonici poprvé přivítají dirigentku Nathalii Stutzmann, americkou hvězdu Alana Gilberta a šéfsbormistra Pražského filharmonického sboru Lukáše Vasilka.

Klavíristu Daniila Trifonova doplní Kristian Bezuidenhout, Beatrice Rana, Leif Ove Andsnes, sestry Labèque a Kirill Gerstein. Ve Dvořákově síni Rudolfina vystoupí i violoncellisté Alisa Weilerstein a Sheku Kanneh-Mason nebo violista Antoine Tamestit. Mezi českými umělci nebudou chybět mezzosopranistka Magdalena Kožená, houslisté Jan Fišer a Jiří Vodička, violistka Eva Krestová a violoncellista Ivan Vokáč. Sedmnáctý listopad Česká filharmonie oslaví s houslistou Josefem Špačkem a dirigentem Petrem Popelkou. Pravidelným uměleckým partnerem České filharmonie bude Pražský filharmonický sbor pod vedením Lukáše Vasilka. Prostor na večerních koncertech dostane Česká studentská filharmonie.

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře