Senát schválil zákon o veřejných kulturních institucích

Senát dnes schválil zákonná pravidla pro veřejné kulturní instituce. Jejich výhodou, v porovnání s nynějšími příspěvkovými organizacemi, má být podle vlády mimo jiné možnost dlouhodobého finančního plánování z více zdrojů. Omezit by se také měla možnost případných politických zásahů do činnosti kulturní instituce. Předlohu dostane k podpisu prezident.
Martin Baxa (zdroj Martin Baxa)
Martin Baxa (zdroj Martin Baxa)

Vládní návrh zákona zakotví veřejnou kulturní instituci jako nový druh právnické osoby. Bude další možností k nynějším příspěvkovým organizacím. “Byl to právě Senát, který v minulosti tento koncept opakovaně podpořil,” řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Senátoři, kteří vystoupili v debatě, se k předloze stavěli kladně. Například David Smoljak (STAN) uvedl, že posilování nezávislosti kulturních i dalších institucí horní komoře přísluší.

Příspěvkové organizace především nemohou dlouhodobě finančně plánovat, neboť jsou v první řadě závislé na každoročním příspěvku od zřizovatele, stojí v důvodové zprávě. Podle Baxova vyjádření bude nová forma vhodná zejména pro větší divadla nebo symfonické orchestry. Zmínil také knihovny a paměťové instituce, jako jsou muzea. Některá města a kraje podle ministra už o zřízení veřejné kulturní instituce uvažují.

Nejvyšším orgánem veřejné kulturní instituce bude podle předlohy správní rada, kterou jmenuje zřizovatel. Správní rada jmenuje ředitele, kontrola bude v pravomoci dozorčí rady jmenované zřizovatelem. Veřejné kulturní instituce tím nemají být pod politickým vlivem. Jejich řízení se bude podle předlohy účastnit odborná veřejnost, ve správní radě bude mít aspoň třetinové zastoupení.

Sněmovna v předloze pozměnila evidenci pracovní doby členů uměleckých souborů. Veřejná kulturní instituce bude zaznamenávat jen rozvrženou práci, tedy zejména společné zkoušky a představení, a nikoli také individuální přípravu umělců. Poslanci také odstranili možný střet zájmů mezi ředitelem veřejné kulturní instituce a členy její správní rady při uzavírání smlouvy o výkonu jejich funkce. Smlouvu bude navíc schvalovat výhradně zřizovatel, přenos této působnosti na dozorčí radu nebude možný.

“Zřizovatel bude financovat veřejnou kulturní instituci podle víceletého finančního plánu, na který bude navazovat každoroční rozpočet. Stát se bude moci finančně podílet na činnosti veřejné kulturní instituce zřízené územním samosprávným celkem, naopak územní samosprávní celek se bude moci podílet na činnosti státem zřízené veřejné kulturní instituce,” stojí ve zdůvodnění návrhu zákona.

Veřejnou kulturní instituci by mohl založit stát, kraj nebo město či obec. Přeměna současných příspěvkových organizací na veřejné kulturní instituce má být dobrovolná, na rozhodnutí zřizovatele.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments