Senátní výbor pro ústavně-právní záležitosti podpořil uzákonění veřejných kulturních institucí

Senátní ústavně-právní výbor dnes podpořil uzákonění veřejných kulturních institucí. Jejich výhodou v porovnání s nynějšími příspěvkovými organizacemi má být podle vlády mimo jiné možnost dlouhodobého finančního plánování z více zdrojů. Omezit by se také měla možnost případných politických zásahů do činnosti kulturní instituce.
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Kues1)
Ilustrační foto (zdroj Freepik, foto Kues1)

Senát má návrh schvalovat příští týden. Vrchní ředitelka sekce legislativy ministerstva kultury Petra Smolíková zdůraznila, že nejde o institut povinné přeměny. Je to úprava, která má přeměnu umožnit, pokud se zřizovatel kulturní instituce rozhodne, že chce do nové podoby přejít, popsala.

Vládní návrh zákona zakotvuje nový typ právnické osoby, veřejnou kulturní instituci, jako další možnost k příspěvkovým organizacím. Příspěvkové organizace především nemohou dlouhodobě finančně plánovat, neboť jsou v první řadě závislé na každoročním příspěvku od zřizovatele, stojí v důvodové zprávě. Podle dřívějšího vyjádření ministra kultury Martina Baxy (ODS) bude nová forma vhodná zejména pro větší divadla nebo symfonické orchestry.

Nejvyšším orgánem veřejné kulturní instituce bude podle návrhu zákona správní rada, kterou jmenuje zřizovatel. Správní rada jmenuje ředitele, kontrola bude v pravomoci dozorčí rady jmenované zřizovatelem. Veřejné kulturní instituce tím nemají být pod politickým vlivem. Jejich řízení se bude podle předlohy účastnit odborná veřejnost, ve správní radě bude mít aspoň třetinové zastoupení.

Veřejnou kulturní instituci by mohl založit stát, kraj nebo město či obec. Přeměna současných příspěvkových organizací na veřejné kulturní instituce má být dobrovolná a bude záležet na rozhodnutí zřizovatele.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments