Senzace: Pavel Hass Quartet už popáté získal “Oscara klasické hudby”

Aktualizováno 

Pavel Haas Quartet popáté získal “Oscara klasické hudby” – ocenění britského hudebního měsíčníku Gramophone za supraphonskou nahrávku díla Bedřicha Smetany. Časopis vítěze cen Gramophone Awards 2015 oznámil ve čtvrtek a české album bodovalo v kategorii Komorní hudba. Slavnostní předání prestižních ocenění se uskuteční 17. září v kostele sv. Jana v londýnské čtvrti Westminster.

Britské Gramophone Awards jsou podle něj přezdívány “Oscaři klasické hudby”, už devětatřicet let je udělují kritici píšící pro britský časopis. “Ten vychází od roku 1923 a každý měsíc přináší recenze alb, rozhovory, portréty a články o nejnovějších trendech ve vývoji audiovizuální techniky. Ze stovek nahrávek, vydaných v období jednoho roku, vybírají porotci pro každou z kategorií šest nejlepších,” připomíná Vladan Drvota ze společnosti Supraphon. Zmíněný český kvartet byl podle něj oceněn už popáté, a to za čtyři své nahrávky.“Byli jsme velmi překvapeni, když jsme toto ocenění obdrželi poprvé. Od té doby se to opakovalo, a to včetně ceny Nahrávka roku. Stále nevycházíme z údivu, že se naše alba setkávají s tak pozitivním ohlasem,” komentoval prestižní ocenění violista komorního souboru Pavel Nikl. Tato odezva prý jeho členy utvrzuje v přesvědčení, že jdou správnou cestou.“Pavel Haas Quartet je pro nás opravdovým klenotem. Ve vydavatelství si velice vážíme, že jim můžeme být partnery v dosahování dalších jedinečných uměleckých obzorů,” uvedla k tomu ředitelka Supraphonu Iva Milerová.

Na podzim se Pavel Haas Quartet chystá na turné po USA a Kanadě. V diáři mají jeho členové také koncerty v Istanbulu, Amsterdamu, Gentu, Bruselu, Stockholmu a v Berlínské filharmonii. Před českým publikem vystoupí až v červnu 2016, kdy budou mít čtyři koncerty v rámci festivalu Concentus Moraviae. Právě v roce 2016 bude festival věnován poctě smyčcovému kvartetu jakožto hudebnímu uskupení i jeho místu v historii vážné hudby.“Následující album, jehož nahrávání se plánuje na první polovinu příštího roku, věnuje Pavel Haas Quartet dílu Dmitrije Šostakoviče. Vedle smyčcových kvartetů č. 8 a 10 na něm zazní i klavírní kvintet, k jehož natočení soubor přizval výjimečného ruského klavíristu Denise Kožuchina. Supraphon plánuje vydání alba na podzim 2016,” dodal Vladan Drvota ze společnosti Supraphon.

Foto Supraphon / Lukáš Kadeřábek 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat