Sérii mistrovských kurzů v rámci Akademie Ivana Moravce povedou Alfred Brendel a Boris Giltburg

Dva vynikající světoví klavíristé a pedagogové různých generací Alfred Brendel a Boris Giltburg povedou od 30. září do 2. října 2022 v pražském Rudolfinu sérii mistrovských kurzů v rámci Akademie Ivana Moravce. Tu připravuje klavírista Jan Bartoš ve spolupráci s Českou filharmonií.
Boris Giltburg (zdroj Boris Giltburg)
Boris Giltburg (zdroj Boris Giltburg)

Na mistrovských kurzech s Alfredem Brendelem vystoupí Kukal Quartet s Tomášem Jamníkem a Trio Bohémo. Boris Giltburg bude pracovat s mladými talentovanými klavíristy z Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze. Akademie navíc uvede recitál a přednášku Borise Giltburga s názvem V Beethovenově laboratoři, archivní záznamy rozhlasových pořadů Ivana Moravce či projekci dokumentárního filmu o našem světově proslulém interpretovi a pedagogovi.

Akademie Ivana Moravce byla založena k poctě významného českého klavíristy a pedagoga prof. Ivana Moravce. Její iniciátoři a organizátoři si vytkli za cíl připomínat nejen tuto mimořádnou osobnost české hudby, ale rozvíjet nadále to, v co Ivan Moravec celý život věřil – v budoucnost mladých hudebníků, které neustále podporoval a vzdělával. Akademie navazuje na jeho proslulé mistrovské kurzy, přednášky a poslechové semináře, které formovaly mnoho generací profesionálních hudebníků, ale i laické veřejnosti. „Jsem rád, že mladým umělcům můžeme nabídnout mimořádnou příležitost mistrovských kurzů se špičkovými pedagogy a interprety, s nimiž by se možná jindy a jinde nesetkali, a kteří je mohou výrazně ovlivnit v jejich uměleckém směřování,” dodává Jan Bartoš.

Alfred Brendel patří k nejvýznamnějším interpretům dvacátého století. Hru na klavír studoval u Edwina Fischera, Paula Baumgartnera a Eduarda Steuermanna. Má za sebou výjimečnou mezinárodní kariéru, v níž se již šedesát let soustředí na interpretaci středoevropských skladatelů od Bacha po Schönberga a také mnohých děl Franze Liszta. Je prvním klavíristou, jenž nahrál kompletní klavírní dílo Ludwiga van Beethovena a významnou měrou se zasloužil o to, že se Schubertovy klavírní sonáty a Schönbergův Klavírní koncert staly součástí běžného klavírního repertoáru. Pravidelně koncertoval ve světových hudebních centrech a na festivalech s předními orchestry a dirigenty a jeho rozsáhlá diskografie jej činí jedním z nejuznávanějších současných umělců vůbec. Jako sólista završil svou koncertní kariéru 18. prosince 2008 s Vídeňskou filharmonií a tento koncert byl deníkem Daily Telegraph zařazen mezi 100 nejvýznamnějších kulturních událostí posledního desetiletí.

Alfred Brendel (foto Benjamin Ealovega)
Alfred Brendel (foto Benjamin Ealovega)

Boris Giltburg je izraelský klavírista a řadí se k nejvyhledávanějším sólistům své generace. Vítězství na prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu 2013 se mu stalo odrazovým můstkem k závratné umělecké kariéře: kromě sólových recitálů na proslulých světových pódiích (mimo jiné Wigmore Hall a Elbphilharmonie) je zván ke spolupráci s orchestry jako Izraelská filharmonie, Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia či Londýnský filharmonický orchestr. Na poli komorní hudby dlouhodobě spolupracuje s Pavel Haas Quartetem. Ačkoli je jeho repertoár značně široký, kritikou bývá často označován zejména jako specialista na hudbu Sergeje Rachmaninova.

Akademie Ivana Moravce je podporována Norskými fondy, Ministerstvem kultury ČR, Magistrátem hl.m. Prahy a Stadler-Trier Music Foundation. Partnerem akce je Česká filharmonie a Akademie múzických umění.

Program:

Boris Giltburg: Recitál – přednáška: V Beethovenově laboratoři
30. září 2022, 18:00 hodin
Sukova síň, Rudolfinum

Ivan Moravec: TV Dokument, režie: Jan Mudra (2003)
30. září 2022, 20:30 hodin
Sukova síň, Rudolfinum

Boris Giltburg: Mistrovský kurz
1. října 2022, 10:30 hodin
Sukova síň, Rudolfinum

Klára Skalková – Rachmaninov: Etude-Tableaux op. 39 č. 1
Clara Císařovská – Schumann: Carnaval op. 9
Vojtěch Trubač – Chopin: Balada g moll op. 23
Matouš Zukal – Beethoven: Sonáta C dur č. 21 op. 53

Archivní záznamy rozhlasových pořadů Ivana Moravce
1. října 2022, 16:00 hodin
Sukova síň, Rudolfinum

Alfred Brendel: Mistrovský kurz
1. října 2022, 17:00 hodin
Sukova síň, Rudolfinum

Trio Bohémo Beethoven: Klavírní trio D dur č. 1 op. 70

Boris Giltburg: Mistrovský kurz
2. října 2022, 10:30 hodin
Sukova síň, Rudolfinum

Ema Adámková – Ravel: Sonatina
Clara Císařovská – Schumann: Carnaval op. 9
Vojtěch Trubač – Rachmaninov: Preludia č. 4 a č. 6 op. 23
Matouš Zukal – Beethoven: Sonáta C dur č. 21 op. 53

Alfred Brendel: Mistrovský kurz
2. října 2022, 17:00 hodin
Sukova síň, Rudolfinum

Kukal Quartet
Tomáš Jamník – violoncello Schubert: Smyčcový kvintet C dur, D 956

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments