Ševčíkova akademie letos oslaví již pět let

Již popáté se bude v Horažďovicích konat Ševčíkova akademie, událost věnovaná smyčcovým nástrojům a osobnosti Otakara Ševčíka. V termínu 6.–18. srpna 2023 přivítá akademie nadějné interprety, ale i uznávané lektory z České republiky a ze zahraničí. Přihlásit se lze od 22. března 2023.
Ševčíkova akademie (zdroj Ševčík Academy)
Ševčíkova akademie (zdroj Ševčík Academy)

„Otakar Ševčík v době největší slávy učil stovky studentů, kteří za ním jezdili z celého světa až do malého městečka na jihu Čech. Klíčem k jeho úspěchu byla trpělivá práce na desítkách tisíc nástrojových cvičení, které dohromady tvoří Ševčíkovu metodu,“ objasňuje violoncellista Tomáš Jamník svoji motivaci k založení Ševčíkovy akademie. „Jeho metoda je dodnes považována za jednu z nejpropracovanějších, Ševčíka můžeme označit za otce moderní nástrojové pedagogiky,“ dodává Jamník, jenž se momentálně věnuje bádání o Ševčíkovi v New Yorku v rámci stipendia Fulbright-Masaryk.

Během své existence se Ševčíkova akademie, jejíž součástí je i festival, zapsala mezi nejvyhledávanější letní hudební kurzy. Talent domácích i zahraničních účastníků mohou návštěvníci Horažďovic slyšet na celé řadě festivalových koncertů.

Studenti mají možnost pracovat s absolutními špičkami svého oboru: z českých hudebníků jsou to zakladatelé Ševčíkovy akademie, houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník, houslisté Jan Fišer, violista Jiří Kabát, kontrabasista Tomáš Karpíšek nebo hostující lektorka, mezzosopranistka Markéta Cukrová. Ze zahraničí se akademie pravidelně účastní například violista Allan Nilles, člen Berlínské filharmonie, nebo jeden z nejžádanějších pedagogů dneška, kontrabasista Wies de Boevé. Vzácným hostem akademie je každoročně dirigent Jakub Hrůša, který vede festivalový orchestr. K účinkování jsou letos přizváni i dva mladí talentovaní dirigenti Alena Jelínková a Jan Sedláček.

Součástí Ševčíkovy akademie jsou pravidelně nejen individuální lekce či hra ve festivalovém orchestru, ale také výuka komorní hry a rozmanitá nabídka přednášek a seminářů. „Tyto aktivity bude letos propojovat jedno atraktivní téma: lidová hudba. Ta je totiž prazákladem nejen spousty skladeb, ale především věhlasné Ševčíkovy metody,“ říká Barbora Jodas, ředitelka akademie, a s úsměvem dodává: „Dominovat ale pořád bude klasická výuka, naším cílem je, aby každý účastník využil letní čas k vlastní přípravě. Takže není potřeba se bát!“ Ševčíkova akademie je určena pro mladé interprety od 16 do 28 let, nedílnou součástí je také juniorská kategorie pro vybrané talenty do věku 15 let.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments