Severočeské divadlo v Ústí nad Labem dostane 20 milionů na opravy

Severočeské divadlo opery a baletu dostane víc než 20 milionů korun na opravy budov, technologických zařízení a další investice. Peníze mají zmírnit havarijní stav některých částí historického objektu a zvýšit uměleckou úroveň nových inscenací. Rovným dílem se na dotaci složí oba zřizovatelé divadla – Ústecký kraj a město Ústí nad Labem. Aktualizaci společenské smlouvy dnes schválili ústečtí zastupitelé, krajští o ní budou rozhodovat v pondělí 27. června.

Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem (zdroj operabalet.cz)
Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem (zdroj operabalet.cz)

Nad rámec letos už poskytnutých peněz má město divadlu ještě v tomto roce poskytnout 10,3 miliony korun, stejnou částkou pak přispěje Ústecký kraj, pokud zastupitelé smlouvu odsouhlasí. Jednatel divadla Václav Formáček řekl, že historická budova divadla nutně potřebuje investice, jinak hrozí její uzavření.

„Stav divadla je opravdu závažný. Týká se to například nouzového osvětlení. Další je kanalizace, potýkáme se s vodou, potýkáme se se zpětnou kanalizací při deštích, nebo pokud se zvedá Labe. Zjistili jsme, že kolem divadla je zborcená. V suterénu nám odchází izolace, problémy jsou i s rozvody topení,“ popsal Formáček. Vedení divadla má podle něj představu investovat do oprav ročně čtyři až pět milionů korun. Investice budou potřebovat i technologie divadla, které jsou ze sedmdesátých let minulého století.

Divadlo získá dodatkem smlouvy jistotu minimálně do roku 2020, právě do té doby se město a kraj o podporu divadla podělí. Vedle peněz na nutné investice se město i kraj zavazují k podoře provozu divadla do roku 2020. Každý rok by scéna měla dostat na 60 milionů korun, kraj a město mají dávat po 30 milionech ročně. Formáček věří, že se finanční stabilizací divadla podaří najít i peníze na odměny souborům. Platy umělců jsou hluboko pod celorepublikovým průměrem. „Pomůže i repertoáru a hracímu plánu, protože o to více může hrát to divadlo tady a nemusí brát každý menší kšeftík v zahraničí,“ dodal jednatel.

Severočeské divadlo se zaměřuje především na operu, balet a operety. Dováží i představení činoherních divadel z jiných měst.

Související články


Napsat komentář