Sezónu kinopřenosů z MET uzavře Madama Butterfly, nabídne hned dva vyhlížené debuty

Osmnáctá sezóna oceňované série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku, která v posledních letech pod hlavičkou MET: Live in HD míří i do českých kinosálů, jde do finále. Závěrečným přenosem sezóny 2023–2024 se stane klasické dílo Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. Stálice operních jevišť, letos slaví 120 let od své premiéry a do kin zamíří v sobotu 11. května 2024. Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 19. května v kině Aero. Do kin distribuuje společnost Aerofilms.
Giacomo Puccini: Madama Butterfly – Asmik Grigorian, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)
Giacomo Puccini: Madama Butterfly – Asmik Grigorian, Metropolitní opera New York (zdroj Metropolitní opera New York)

Tragický příběh o nešťastné lásce a ochotě se pro ni vzdát své vlastní identity patří k nejznámějším Pucciniho operám. Ve své první verzi, kdy mělo dílo jen dvě dějství, docela propadlo, navzdory tomu, že byla premiéra obsazena tehdejšími operními hvězdami. Důvodem bylo to, že sám autor si dával s dokončením opery na čas a nezbyl čas na její pořádné nazkoušení. Premiéra tentokrát už tříaktového pojetí se konala o necelé tři měsíce později, 28. května 1904, a úspěch byl značný. Sám Puccini ale na Madamě Butterfly nadále pracoval a v dalších letech představil další tři verze. Ta finální byla dokončena v roce 1907 a dodnes se považuje za standardní.

Ve verzi o třech dějstvích ji letos uvádí také Metropolitní opera v New Yorku i v rámci série kinopřenosů. Nadčasový příběh zasazený do barvitých kulis Japonska počátku dvacátého století se na prkna newyorské scény vrací v inscenaci oceňovaného režiséra Anthonyho Minghelly. V hlavní roli japonské dívky Cio-Cio-San, známé coby Motýlek, se představí sopranistka Asmik Grigorian, která s touto rolí v MET debutovala 26. dubna 2024. Jejího milence, amerického námořníka Pinkertona, ztvární Jonathan Tetelman, kterého mohli pravidelní návštěvníci operních kinopřenosů vidět v roli Ruggera v rovněž Pucciniho Vlaštovce. S napětím je vyhlížený také debut oceňované čínsko-americké dirigentky Xian Zhang, mj. emeritní dirigentky Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, která řídila orchestry v Nizozemí, Austrálii i Spojených státech.

Přímý přenos Madamy Butterfly se uskuteční v sobotu 11. května 2024, do českých kin jej distribuuje společnost Aerofilms. Přímé přenosy z Metropolitní opery pokračují zase na podzim. Na programu je osm inscenací a najdeme mezi nimi klasiky jako Aida, Tosca nebo Figarova svatba, ale i premiérový titul dvojnásobné držitelky Ceny Tony Jeanine Tesori Grounded.

PROGRAM SEZÓNY MET 2024/25

5. října 2024 — J. Offenbach: Hoffmannovy povídky 
19. října 2024 — J. Tesori: Grounded 
23. listopadu 2024 — G. Puccini: Tosca 
25. ledna 2025 — G. Verdi: Aida 
15. března 2025 — L. van Beethoven: Fidelio 
26. dubna 2025 — W. A. Mozart: Figarova svatba 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments