Síla osudu v MET: Poprvé na plátnech kin

Oceňovaná série kinopřenosů z Metropolitní opery v New Yorku MET: Live In HD vstupuje do své závěrečné části. A rovnou s dílem, které zatím na promítací plátna v kinech po celém světě nezamířilo. Pozdně romantická Síla osudu skladatele Giuseppeho Verdiho se i v českých kinech představí v sobotu 9. března 2024 jako šesté představení probíhající sezóny 2023/24. Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 17. března v kině Aero.
Lise Davidsen (zdroj Metropolitní opera v New Yorku, foto Paolo Kudacki)
Lise Davidsen (zdroj Metropolitní opera v New Yorku, foto Paolo Kudacki)

V úloze osudem těžce zkoušené šlechtičny, která je nucena opustit milovaného muže, se na prknech Metropolitní opery představí hvězdná Lise Davidsen. Naváže na sérii svých úspěšných výkonů v inscenacích Straussova Růžového kavalíra a Ariadny na Naxu. Zapovězeného milence Dona Alvara ztvární, poprvé v rámci série kinopřenosů, Brian Jagde a jejího pomstychtivého bratra Dona Carla Igor Golovatenko.

Verdiho Síla osudu je dílem, které se vůbec poprvé představí na plátnech kin, je to ale také prvním uvedením tohoto klasického díla po více než třiceti letech. Novou inscenaci pro Metropolitní operu v New Yorku připravil režisér Mariusz Treliński a ve své vizi naplno využívá možností, jež velké jeviště operního svatostánku nabízí. Diriguje Yannick Nézet-Séguin.

Čtyřaktovou operu napsal Verdi na objednávku ředitele carského divadla v Petrohradu, kde s velkým úspěchem Verdi uvedl svou operu Trubadúr. Původně plánoval adaptovat divadelní hru Victora Huga Ruy Blas, ta ale byla tamní cenzurou zamítnuta jako nevhodná. Druhou volbou byla hra španělského dramatika Ángela de Saavedra Don Álvaro čili Síla osudu. Ta už byla schválena. Předlohu do podoby libreta zpracoval Francesco Maria Piave, byla to jeho desátá spolupráce s italským skladatelem. Premiéra se konala 10. listopadu 1862 a to k velké nevůli domácích skladatelů – prostředky vynaložené na uvedení byly totiž mnohonásobně větší než u jejich děl.

Následovala uvedení na řadě světových scén, úspěch ale nebyl příliš velký. Sám Verdi navíc nebyl s dílem příliš spokojen a rozhodl se jej upravit. Přepracovaná verze měla premiéru v milánské La Scale v únoru 1869. Není bez zajímavosti, že roli Leonory tehdy zpívala česká sopranistka Tereza Stolzová.

Síla osudu míří do kin celého světa v sobotu 9. března 2024, v České republice v distribuci společnosti Aerofilms.

Giuseppe Verdi: Síla Osudu – Lise Davidsen, Soloman Howard (zdroj Metropolitní opera v New Yorku)
Giuseppe Verdi: Síla Osudu – Lise Davidsen, Soloman Howard (zdroj Metropolitní opera v New Yorku)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments