Simon Rattle a Magdalena Kožená se vrací k České filharmonii

Čtvrtý a poslední benefiční koncert z cyklu Pomáháme s Českou filharmonií se uskuteční v sobotu 13. června 2020 ve 20:00 hodin. Českou filharmonii a Českou studentskou filharmonii bude řídit dirigent Sir Simon Rattle. Na programu bude výběr z Dvořákových Slovanských tanců, mezzosopranistka Magdalena Kožená zazpívá písně Gustava Mahlera a Luciana Beria. Ve spolupráci s Českým červeným křížem se benefice tentokrát zaměří na zviditelnění pravidelného dárcovství krve a podpoří také Nadační fond Magdaleny Kožené a s ním i základní umělecké školy. Koncert, který bude součástí projektu ZUŠ Open, vysílá v přímém přenosu Česká televize na programu ČT art, k vidění bude i na Facebooku České filharmonie a několika dalších partnerů. Moderování večera se opět ujme Jiří Vejvoda.
Sir Simon Rattle a Magdalena Kožená (zdroj Česká filharmonie)

„Můj dlouholetý kolega a přítel Simon Rattle v loňské sezoně poprvé dirigoval Českou filharmonii. Orchestr si očividně zamiloval, takže se nám ho podařilo přesvědčit, aby se spolu s Magdalenou Koženou vrátil a ujal se taktovky na koncertě Pomáháme s Českou filharmonií IV. V rámci programu vystoupí i Česká studentská filharmonie. Koncert proto bude věnován Nadačnímu fondu Magdaleny Kožené, který se zaměřuje na podporu základních uměleckých škol,“ vysvětluje šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov a uzavírá: „Vítejte zpět, Simone a Magdaleno!“

Debut Simona Rattla Českou filharmonií se uskutečnil ve třech koncertech loni na přelomu února a března a patřil k vrcholům 123. sezony prvního českého orchestru. Na programu tehdy byla Dvořákova symfonická báseň Zlatý kolovrat a Mahlerova Píseň o zemi, v níž se sólových partů zhostili Magdalena Kožená a Simon O’Neill. Posluchači koncerty přijali s velkým nadšením, mimořádně pozitivní byl i ohlas u odborné kritiky.

A jak vidí spolupráci s Českou filharmonií Simon Rattle? Pracovat s Českou filharmonií je samozřejmě vždy veliká radost, patří mezi skutečně skvělé světové orchestry. Poté, co poslední měsíce vyplňovalo ticho, bude příležitost tvořit hudbu v jednom prostoru spolu s dalšími hudebníky velmi emotivním zážitkem, hostina po období hladovění,“ říká jeden z nejlepších a nejslavnějších dirigentů současnosti a dále pokračuje: Měl jsem pocit, že v takové době by v programu měl silně zaznívat prvek radosti a že Dvořákovy tance a jejich melancholická radost, nebo možná radostná melancholie, jsou ideální. Skladby rovněž orámují dva nádherné písňové cykly v podání Magdaleny, včetně jedné z nejsdílnějších a nejpůvabnějších verzí lidových písní z celého světa. Doufám, že to bude pro všechny skutečná oslava toho, že opět můžeme začít žít hudebním životem.

Sobotní koncert České filharmonie, na kterém Magdalena Kožená zazpívá pět písní na slova Friedricha Rückerta od Gustava Mahlera a Lidové písně Luciana Beria, je zároveň součástí letošního ročníku ZUŠ Open. Vybraní žáci základních uměleckých škol dostanou krásnou příležitost vystoupit společně s Českou studentskou filharmonií, která v rámci programu zahraje tři Slovanské tance Antonína Dvořáka. Jsem překvapená, jak rychle dokázali nastudovat své party, a doufám, že to pro ně bude inspirace i do budoucí práce,“ zdůrazňuje Kožená. „Cílem mého Nadačního fondu je podpora a zviditelnění základních uměleckých škol. Proto si velmi vážím velkorysého prostoru, který nejmladší generaci hudebníků dává Česká filharmonie i festival Pražské jaro, jenž letos věnoval jeden celý večer stipendistům akademie uměleckého vzdělávání MenART. Již nyní srdečně zvu na celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open, který se letos uskuteční převážně na podzim,“ doplňuje světoznámá mezzosopranistka, která se ve 120. sezoně stala historicky první rezidenční umělkyní České filharmonie a s orchestrem pravidelně spolupracuje.

Česká studentská filharmonie, která vystoupí uprostřed večera, je orchestr složený z mladých nadšených hudebníků, převážně studentů a absolventů hudebních škol – gymnázií, konzervatoří a akademií. Uplatňují se v něm také současní a bývalí členové Orchestrální akademie České filharmonie. Od sezony 2013/2014 těleso pravidelně spoluúčinkuje na koncertech filharmonického vzdělávacího cyklu Čtyři kroky do nového světa (pod taktovkou Marka Ivanoviće), při koncertech Tučňáci v Rudolfinu (za řízení Vojtěcha Jouzy) a Kdo se bojí filharmonie (pod vedením Ondřeje Vrabce). V dubnu 2019 vystoupila Česká studentská filharmonie spolu s Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge při koncertech Šun Devloro, které byly hudební oslavou Mezinárodního dne Romů.

Benefiční koncert Pomáháme s Českou filharmonií IV podpoří vedle základních uměleckých škol i pravidelné dárcovství krve v souvislosti se Světovým dnem dárců krve, který připadá na neděli 14. června. „Jsme velmi rádi, že se i Česká filharmonie rozhodla podpořit myšlenku bezpříspěvkového dárcovství krve a spolu s Českým červeným křížem vyzývá ty, kteří jsou zdraví, aby se mezi dárce krve zařadili. Ročně se u nás novými dárci krve stane kolem 27 tisíc lidí, ale k zamezení poklesu dárcovské populace potřebujeme každoročně navíc dalších asi šest tisíc lidí. Věříme, že se najdou, aby v duchu motta letošního Světového dne dárců krve učinili svět zdravějším místem,“ doufá docent Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

Na zkouškách a v průběhu koncertu budou platit doporučená bezpečností a hygienická opatření odpovídající aktuální epidemiologické situaci. Členové orchestru a další účinkující budou před koncertem otestováni na přítomnost nového typu koronaviru. V hledišti zasedne 500 posluchačů, mezi nimi i žáci základních uměleckých škol a dále partneři a mecenáši České filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat